О светлението е един от най-важните елементи в домашния интериор. То е в основната на вечерния уют, като има и ключова роля за цялостния изглед и "усещане" в помещенията.
Освен това обаче, има много научни експерименти за влиянието на цвета на светлината (цветна температура) върху човешкото съзнание и емоции. Изборът на правилната цветна температура може да се окаже от голямо значение не само за преобразяване на дома, но и за по-добрите емоции на неговите обитатели.
Цветната температура се измерва в Келвини (K). Колкото по-ниска е стойността, толкова "по-мека" е светлината. Сътоветно колкото е по-висока - толкова по-интензивна е, като това се отразява и на нейния цвят.
Няма официални стандарти, но индустрията е създала своеобразни неписани правила за категоризиране на светлината и нейната цветна температура за интериорни нужди. Заради това конкретните граници на цветната температура варират от производител до производител, но като цяло са следните:
От 2000K до 3000K - т.нар. "мека бяла светлина", която е практически жълта. Тя е подходяща за фоново осветление и за помещения, където няма нужда от особено ярка и силна светлина. Това я прави добър избор за спални, дневни и други подобни помещения и най-често се асоциира с уют.
От 3000K до 4000K - т.нар. "топла бяла светлина", често определяна като неутрална. Тя е с лек жълт отенък, но не толкова наситен колкото предишната категория. Сходна е с цвета на халогенните крушки. Тъй като е малко по-интензивна, е подходяща за бани, кухни и други подобни помещения с повече дейност.
От 4000K до 5000К - това е ярко бяла светлина. Цветовият отенък е между бяло и светлосин. Светлината е доста по-интензивна и сътоветно подходяща за помещения с активна дейност, където има нужда от добро осветление. Това са работни места, кухни, гаражи, работилници. Често се използва и за излагане на предмети във витрини, защото откроява най-много детайли.
От 5000K и нагоре - ярка дневна светлина. Колкото по-висока е стойността, толкова по-интензивна е, като синият отенък става по-осезаем. Това е светлина, която се използва за работни места, изложбени зали, работилници и всякакви други дейности, които изискват висока прецизност - сглобяване на предмети, гримиране и др. 6500K например се смята за най-близка до ярката слънчева светлина в разгара на деня.
Влиянието на светлината
Едно от популярните схващания е, че синята светлина пречи на добрия сън. Тя е твърде интензивна и не позволява на организма да започне да се отпуска. Затова не е добре очите на човек да са изложени на синя светлина най-малко час преди заспиване. Синята светлина се излъчва и от мониторите и дисплеите, совен ако не е активиран специален режим. Затова е препоръчително в спалнята осветлението да е съобразено с това и да е с по-ниска цветна температура.
По-високата цветна температура пък мотивира по-голяма активност. Затова е подходяща за работна обстановка.
Google показва как промените в климата влияят на Земята
Освен това всеки цвят има различна степен на абсорбиране и отразяване на светлина. Това също трябва да се съобрази при интериорния дизайн. Помещение с предимно тъмни мебели и предмети например може да изглежда коренно различно само заради цветната температура на осветлението. Стаи с доминиращ бял цвят, ще имат нужда и от бяла светлина в подходящ тон.
Bitcoin използва 0,5% от електричеството на целия свят
При доминиране на дървото и останалите естествени материали в помещението, по-меката светлина обикновено води до по-добри визуални резултати. Същото важи и за по-старовремския стил. При по-новия, модернистичен дизайн, ярката светлина обикновено подхожда по-добре и представя формите по-красиво.
Разбира се, в немалка степен важи и личното предпочитание. Със сигурност обаче си струва човек да отдели време, за да изпробва с различни цветни температури на осветлението, за да намери точната комбинация за неговите цели и вкус.
Специална бяла боя може да махне нуждата от климатик
Ето как погледът на робот се отразява върху човешкия мозък
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!