22-годишният химик Христо Колев е новото лице на българската наука за 2010 г.
Той спечели българското издание на конкурса за млади учени "Лаборатория за слава FameLab 2010" и ще представи страната на международния финал на конкурса в Челтнъм, Великобритания.
Там той ще се състезава с националните победители от още 11 държави.
Христо е от Габрово и в момента е студент по химия в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Той покори журито с разказа си за "Ензимите като миниатюрни молекулни роботчета", защо е важно да ги изучаваме и как те могат да бъдат използвани в борбата с различни болести.
Той се пребори за първото място с още девет млади учени, избрани с конкурс в София, Пловдив и Варна, които имаха за задача да говорят за науката разбираемо и забавно, при това без компромис с научното съдържание.
Освен че учи,
победителят Христо работи в лаборатория
по биокоординационна и биоаналитична
химия в Химическия факултет, а през
лятото - и във Франция.
Там той вече е направил първия си патент в областта на органичните полупроводници - материалите, както сам обяснява, които в бъдеще ще дадат на човечеството еластични мобилни телефони, които ще можем да носим като гривни. Или пък ще се превръщат в светещи тапети, които си лепим у дома, за да осветяват интериора с мека дифузна светлина, подобна на дневната.
В България разработва метод за следене на действието на един от компонентите на пчелната и змийска отрова.
Тези изследвания могат да доведат до лечение на болести като рака, но и да помогнат за изглаждането на бръчките по лицето.
Втора награда
спечели
24-годишният докторант в катедра "Астрономия" на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Владимир Божилов. Неговата презентация бе на предизвикателната тема "Как учените чуха Бог по радиото".
Владимир се занимава професионално с изследване на най-далечните обекти във вселената - т.нар. квазари.
Едновременно с това, изследва възможността за възникване и еволюция на живот на екзопланети (планети около звезди извън Слънчевата система) от земен тип. Има и издадена книга - "Живот и Вселена", която разглежда популярно темата за извънземния живот като научен проблем.
Трето място и
специалната награда на публиката,
определена чрез гласуване в залата, спечели Тома Щилиянов. Той е само на 19 години и е завършил Софийската математическа гимназия. Сега се е посветил на изучаването на ветеринарна медицина в Лесотехническия университет в София. Той успя да убеди публиката, че е далеч по-добре да си комар, отколкото кралски орел.
Видеклипове с
представянията на всички финалисти
можете да гледате в официалния канал
на конкурса във Vbox7.com.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!