К анадският физик Стивън Морис десет години се е занимавал с ледените висулки, възпроизвеждайки ги със специална машина в лаборатория. В началото на март тази година ученият представи пред обществеността "Атлас на ледените висулки" със снимки, видео и данни от експериментите, съобщи в. "Ню Йорк таймс".
Морис и неговият аспирант са изучавали морфологията на висулките, опитвайки се да разберат какво определя формата и размера им. Учените са променяли температурата, скоростта на течение на водата, чистотата на течността и интензивността на работата на вентилаторите.
Физикът пръв в света е установил, че неравната повърхност на ледените висулки се дължи на примесите на различни вещества във водата.
Така например образуваните от водата от водопроводите на Торонто са се оказали с неравна повърхност, а тези от дестилирана вода - съвършено равни.
Ученият и аспирантът му са открили още, че ледените висулки растат най-бързо при минимална температура, бавен приток на водата и включени вентилатори. Безветрието е способствало за разклоняването им, за образуване на няколко конуса от една основа, а не на един голям. Растежът на всяка ледена висулка е бил документиран с около 1000 изображения, като снимките са правени от 8 точки.
Морис е замислил атласа си като помагало за други изследователи, а също за художници и дизайнери. Ученият се надява неговите изследвания да спомогнат за решаването на редица инженерни проблеми, свързани с появата на ледени висулки по покриви, дървета, самолети и електрически далекопроводи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!