На старостта се приписва какво ли не - разместените предмети, забравените думи и всеки път, когато човек си забрави мисълта.
Последните проучвания обаче сочат, че много всеизвестни признаци на старостта може да започнат десетилетия по-рано.
Според учените умствените ни възможности достигат своя пик на 22 години и започват да намаляват към 27-годишна възраст.
Изследвани над седем години са били добре образовани 2000 мъже и жени на възраст между 18 и 60 години в добро здраве. Те трябвало да разрешават визуални пъзели и да си спомнят думи и детайли на разкази.
Подобни тестове се използват често за диагностициране на душевни болести и намаляване на умствените възможности, включително деменция.
Учените от университета във Вирджиния са открили, че в девет от 12 теста средната възраст на участниците, показали най-добри резултати, е 22 години.
Първата възраст, на която резултатите са значително по-слаби е 27 години. Паметта започва да отслабва на 37 години.
Според проф. Томъти Солтхаус резултатите от изследването сочат, че терапиите, разработени за превенция или възстановяване на състояния, свързани с възрастта, трябва да започнат по-рано, много преди пенсиониране.
Има обаче и добри новини.
Според изследването способностите, които се основават на натрупано знание, като представяне на тестове за обща или езикова култура се развиват и подобряват поне до възраст от 60 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!