Оправдаха мързела на тийнейджърите
Оправдаха мързела на тийнейджърите   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Спане до обяд, разхвърляна стая, мръсотия, невъзпитано поведение, неразумни рискове - сякаш това е най-лесното описание на съвременния тийнейджър. На младите хора между 13 и 19 години често се приписват най-неприятните черти от човешкото поведение. Вината обаче може би не е тяхна, разкриват последните научни изследвания, цитирани от в. "Индипендънт".

Учени от Кеймбридж смятат, че зад навика хората между 10 и 20 години да остават по-дълго в леглото се крият биологични причини. Според професор Ръсел Фостър учениците са по-активни следобед, тъй като техните биологични часовници - механизмите, които контролират импулсите за заспиване и събуждане, са програмирани с два часа по-късно, в сравнение с останалите хора. Причините най-вероятно са хормонални.

"Съществува биологична предпоставка за по-късно лягане и ставане. Не става дума за мързел", обяснява ученият. Той дори предлага училищните смени да започват час-два по-късно. Според него това ще доведе до огромен скок в продуктивността и работоспособността на учениците.

Причините за различното време на биологичните часовници не са известни. Затова пък има куп хипотези.

Ако сънят е жизненоважен за паметта и ученето, справянето с емоциите, възстановяването на силите и оздравяването, то през тийнейджърските години всичко това е в изобилие. Това обяснява и по-голямата нужда от отспиване, макар да не е ясно защо "разписанието" е по-различно", твърди Нийл Стенли, специалист по съня от Университета "Ийст Англия" в Норич.

Според Джим Хорн, шеф на изследователския център върху съня в университета "Лафбъро", не само младежкият биологичен часовник "не е в час". През пубертета в мозъка се извършва цялостна реорганизация и сънят е основен фактор за този процес.

Тази теория се поддържа и от учения Дейвид Бейнбридж от Кеймбридж, според когото това "пренаписване" на мозъчната дейност означава, че в младежкото тяло биологичният часовник се движи по-бавно и реално денонощието при тийнейджърите трае около 26 часа.

По думите му те все още не са развили механизма за отчитане на умората и просто не осъзнават колко изтощени са.

Не само излежаването и спането до късно имат научно обяснение при тийнейджърите. Всъщност повечето от стереотипните черти, които възрастните им приписват, са научно обосновани.

Разхвърляност и нечистоплътност Според психоложката Рейчъл Андрю не всички млади хора са "малки отрепки, заврени в разхвърлените си стаи, които миришат по-зле от бърлога". В практиката си тя е срещала много тийнейджъри, които са много по-подредени и чисти, отколкото предполага стереотипът. 

Според нея някои младежи просто не намират реда и чистотата за такъв приоритет в сравнение с всичко останало, което се случва в живота им през тези формиращи години. Освен това те възприемат стаята си като част от дома на своите родители, не своя собствен.

Стеснителност, затвореност

Позната гледка - разни тийнейджъри ходят прегърбени и "забити" в себе си. Тяхната стеснителност и неловкост всъщност е защитен механизъм. Както е при животните, младите индивиди много по-често биха са впуснали в спор или битка, които не могат - физически, да спечелят, така че стеснителността ги предпазва.

Неразумно и опасно поведение

Тийнейджърите често се впускат в необмислени и опасни начинания. Това се дължи на несъответствие в частите на мозъка при младите хора. Тези, които контролират емоциите и удовлетворението (и например биха ни казали "надуй скоростта"), се развиват по-бързо от останалите части - като отговорните за предпазливостта.

Подтиснатост и смяна на настроенията

Подтиснатостта и честата и внезапната промяна на настроенията е резултат от цял спектър емоции, хормони и физиологични промени през тийнейджърските години. Момчетата и момичетата буквално са "натъпкани" със секс хормони, които замъгляват трезвата им преценка и предизвикват редица физиологични ефекти.

Излизането от детството е съпроводено със стремеж към по-голяма независимост от родителите и по-голямо разчитане на приятелите и тяхното одобрение. Това създава впечатлението за емоционална дистанция. Огромният натиск - в училище, у дома, заради промените в самите тях, карат младежите да сменят настроенията си и да се затварят в себе си много по-осезаемо.

Любовта към силната музика

Надуването на музиката често е средство да се "заглуши" стреса на ежедневието. Според учените тийнейджърите "чуват различно" и имат различна способност да възприемат шума (често селективно). От друга страна това често е вид протест. Други пък смятат, че е свързано с отделянето на допамин в мозъка, свързван със стремежа към на забавления.

Грубост и невъзпитаност

Според учените младите хора подбират към кого да са любезни, както и към кого груби - обикновено към родители и братя и сестри. Активното "изключване" на роднините чрез грубо и сърдито отношение е жестоко, но необходимо зло, което им позволява по-лесно да прекъснат връзката със семейното гнездо и да свикнат със собствената си независимост.

Същото е когато тийнейджърите вървят пред родителите си, за да не би връстниците им да си помислят, че са с тях, или пък изразяват раздразнение, ако майка им ги целува и т.н., дават пример специалистите.

Според психолози трябва да има отхвърляне, за да израсне тийнейджърът в психически здрав възрастен. Други обаче споделят колко изумени са от привързаността и уважението, изразявани към тях от млади хора.

- Какво прави мъжът, когато жената му започне да говори с часове без спиране? - Слуша внимателно... дали ще се зададе момент, в който ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Защо ЕС и други не купуват месо от САЩ

Свят Преди 52 минути

Президентът на САЩ Доналд Тръмп иска други държави да внасят повече американско говеждо и пилешко месо

<p>Самолет с 6 души на борда се разби в САЩ</p>

Самолет с 6 души на борда се разби в САЩ

Свят Преди 1 час

Заместник-шерифът на окръг Колумбия заяви, че катастрофата е била фатална, но отказа да разкрие колко хора са загинали

Карлос Насар

Карлос Насар е №1 в Европа за 2024 г.

България Преди 3 часа

През 2024 г. Насар беше без реална конкуренция на състезания, след като стана първият българин с европейска, световна и олимпийска титла в рамките на една календарна година

Патриарх Даниил отслужи литургия за Цветница в катедралата "Св. Александър Невски"

Патриарх Даниил: Грехът причинява тъга

България Преди 4 часа

„Да се подготвим да преминем през Страстната седмица верни на Бога и така Пасхалната радост ще бъде истинска в сърцата ни“, призова патриарх Даниил на влизане в храм-паметника „Св. Александър Невски“

<p>Киселова за пътната безопасност: Има агресия у водачите</p>

Киселова за пътната безопасност: Има агресия у водачите

България Преди 4 часа

Според председателя на Народното събрание мерките трябва да са доста повече от това да се промени законът

Как ислямизмът радикализира млади хора в Германия

Как ислямизмът радикализира млади хора в Германия

Свят Преди 4 часа

Редица атентати в Германия напоследък бяха извършени с ислямистки подбуди

Мон Дьо и Любо Киров

Любо Киров: Шоубизнесът е корупция на всички нива

Любопитно Преди 4 часа

Въпреки професионалните успехи, Любо Киров не поставя себе си на пиедестал

<p>Здравко и Рада след &ldquo;Един за друг&rdquo;: Не всеки човек е готов да чуе нещо негативно за себе си (ВИДЕО)</p>

Здравко и Рада след “Един за друг”: Не всеки човек е готов да чуе нещо негативно за себе си (ВИДЕО)

Любопитно Преди 4 часа

Двойката смята, че всеки отпада в точния момент, но Здравко не е очаквал да отпаднат точно тази седмица

Полиция пред т.нар. сараи в кв. "Бояна"

Какво се случва пред т.нар. сараи в „Бояна“

България Преди 5 часа

В неделя сутрин има намалено полицейско присъствие около сградата, но достъпът до нея остава ограничен.

Карта на Украйна с окупираните от Русия територии. Картата е направена от изкуствения интелект ChatGTP

Живот в окупирана Украйна: „Руснаците дори се опитват да ни забранят празниците“

Свят Преди 5 часа

Докато САЩ ръководят усилията за преговори за мир в Украйна, живеещите под руска окупация са изправени пред брутално, репресивно бъдеще

F-16 Block 70 каца в авиобаза Граф Игнатиево

Представят официално първия F-16 Block 70

България Преди 6 часа

Първият български многоцелеви изтребител F-16 Block 70 на българските ВВС кацна на авиобаза Граф Игнатиево на 2 април 2025 г.

Еманюел Макрон

Синът на Нетаняху напсува Еманюел Макрон

Свят Преди 7 часа

Яир Нетаняху отговори остро на френския президент

<p>Израелски ракети удариха болница в Газа</p>

Израелски ракети удариха болница в Газа

Свят Преди 7 часа

Междувременно Израел обгради Рафах. Военните издадоха многократни предупреждения за евакуация на стотици хиляди палестинци в Рафах, принуждавайки ги да навлязат в намаляващо пространство, ограничено от морето

Чернобил

Украйна търси варианти за повредения саркофаг на АЕЦ „Чернобил“

Свят Преди 8 часа

Работещи в централата казаха, че дронът е пробил голяма дупка във външния капак на новата защитна конструкция и е избухнал вътре

Молдова – земя на история, вино и сърдечно гостоприемство

Молдова – земя на история, вино и сърдечно гостоприемство

Свят Преди 8 часа

Какво би било молдовското гостоприемство без чаша вино и думата „Нурок“ – пожелание за здраве, късмет и добър път

<p>☀️Времето на Цветница &ndash; слънчево и топло</p>

☀️Времето на Цветница – слънчево и топло

България Преди 8 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни