И зкуственият интелект е "гореща" тема в света на технологиите и ще става все по-интересна. Въпреки това се забелязва един потенциално доста сериозен проблем - разлика между реалните възможности на технологията и очакванията на обществото. Според анализатора на в. Guardian Оскар Шварц, има нереалистични очаквания и нагласи към изкуствения интелект, които се дължат най-вече на коментари и публикации от незапознати "инфлуенсъри" и медии.
"Смартфон" без дисплей и други тайни проекти на Google
Google обеща да не прави оръжия с изкуствен интелект
"Инфлуенсър" е често използван онлайн термин за хора, коитопридобиват най-вече в социалните мрежи и обикновените потребители се доверяват на тяхното мнение. Много често тези "инфлуенсъри" всъщност не са специалисти в дадена сфера, но си дават вид, че я познават много добре. И ако не е от особено значение дали подобен човек ще провъзгласи даден смартфон за най-добрия в историята, то гръмките коментари по адрес на изкуствения интелект могат да имат доста сериозни последици не само за технологията, но и за обществото.
Говорещият Google уплаши хората с реализма си
Вече ще можем да говорим с Google по телефона
Според Захари Липтън от университета Carnegie Mellon, през последните години има ръст не само на подобни изказвания, но и на "опортюнистична журналистика", която не представя изкуствения интелект коректно, а търси сензацията. Всъщност, подобно недоволство има в бранша от доста време.
Изкуственият интелект на Facebook си създаде свой език
Ярък пример за това беше новината през миналата година, че Facebook има ботове с изкуствен интелект, които са създали собствен език. Те създаваха странни изречения, които на пръв поглед изглежда, че нямат смисъл, но ботовете сякаш си ги разбираха. В крайна сметка Facebook спря ботовете и ги преработи. В продължение на дни обаче "инфлуенсъри" и медии активно дискутираха темата с гръмки заглавия, че инженерите са се паникьосали, че изкуственият интелект излиза от контрол и др.
Това е само пример за "епидемията от погрешна информация за изуствения интелект", казва Липтън. Той смята, че всичко това спомага за създаването на нереалистични очаквания и нагласи към технологията. Все пак това не е прецедент. Подобна е била ситуацията при представянето на компютъра Eniac през 1946 г., който е бил определен дори като "магьосник", "способен да предвижда и управлява метеорологичното време" и "математически Франкенщайн".
Възможно ли е да се направи машина на времето
Изкуствен интелект помага при намирането на нова работа
Според Липтън обаче художествените метафори на медиите не са чак толкова сериозен проблем за популярността и репутацията на изкуствения интелект. По-сериозният проблем са "самопровъзгласените инфлуенсъри по изкуствен интелект" в социалните мрежи. Според него повечето от тях просто цитират и преразказват коментарите на Илън Мъск, който е един от по-изявените критици на технологията. Липтън смята, че тези "инфлуенсъри" целят единствено да вдигнат своята популярност като се възползват от атрактивна в момента тема.
"За да може да се направи реален прогрес в изкуствения интелект, трябва да има публичен дебат, който е трезвен и информиран. В момента всичко е толкова разбъркано, че е невъзможно да прецениш кое е важно и кое не", уверен е Липтън.
Компании мамят с услуги с фалшив изкуствен интелект
Това, което индустрията може да направи, е да се постарае да информира журналистите по-добре и да ги запознае с повече детайли за технологията, за да могат да я отразяват по-коректно. Разбира се, няма как изцяло да се преборят гръмките коментари и търсенето на сензации, но могат да се намалят.
Освен това журналистите трябва да преведат сложната тематика на по-разбираем език, за да може да бъде разбрана и от аудиторията. А понякога това изисква и някое и друго сравнение и метафора с терминатори и матрици. Важно е обаче да се поясни, че това е само пример и за сега развитието на изкуствения интелект още е в много ранна фаза.
Изкуствен интелект значително ускорява разработката на лекарства
Компютър победи най-добрия играч на най-сложната игра
А кои са реалните и сериозни проблеми на тази технология? Според Липтън в момента повечето хора се "притесняват за грешните неща". "Има много политици, които правят срещи за правата на роботите, а трябва да говорят за дискриминацията при алгоритмичното взимане на решения. Тази тема е трезва и земна обаче и затова не много хора имат интерес към нея", казва Липтън.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!