10

М атематиците често определят теорията на хаоса като очарователно противоречие. С нейна помощ те се опитват да предвидят поведението на системи, които на пръв поглед изглеждат напълно непредсказуеми. Наистина ли редът и хаосът са две диаметрално противоположни понятия? Възможно ли е те да съществуват едновременно? И дали редът в малък мащаб може да произведе хаос в по-голям мащаб? Това са част от въпросите, на които учените се опитват да отговорят с помощта на теорията.

Ефектът на пеперудата

Описана накратко, теорията на хаоса представлява дял от математиката, който разглежда как поведението на сложните динамични системи зависи от първоначалните им условия. Една от най-често използваните аналогии е тази за т. нар. ефект на пеперудата. Той обяснява как една наглед малка промяна може да окаже огромно въздействие върху цялата система. Според въпросната идея, ако пеперуда размаха своите крила в определен отрязък от време и пространство, това би създало точните условия за, да речем, образуването на мощен ураган в друга, отдалечена част на нашата планета.

Неин създател е Едуард Лоренц, който през 1961 г. открил определени аномалии, докато проверявал метеорологични доклади на компютър. Той установил нещо изненадващо – прогнозите за времето се различавали значително въз основа на малки вариации във входните данни (например, когато били използвани числа, закръглени до три десетични знака, а не до шест). Експертите смятали, че подобни малки разлики няма как да доведат до сериозна промяна в крайните резултати. Лоренц, обаче, доказал, че въздействието им всъщност е много по-голямо, отколкото се предполагало. Той обобщил заключенията си по следния начин: „Хаос: когато настоящето определя бъдещето, но приблизителното настояще не определя приблизително бъдеще“.

Ефектът на пеперудата може да бъде забелязан по време на игра на билярд. Колкото и да се стараете първият ви удар винаги да е еднакъв, това на практика е невъзможно. Дори и най-малката промяна в скоростта или силата, която прилагате, ще има сериозни последици и топките ще се разпръскват по различен начин всеки път. Тук, обаче, трябва да се отбележи нещо важно – законите на физиката определят много ясно начина, по който ще се придвижи всяка една от топките. Това, което изглежда като хаотично поведение, всъщност е напълно детерминистично и зависи от няколко почти незабележими промени.

Да предскажеш хаоса

Натрупването на споменатите вече незабележими промени в дадена система означава, че съществуват известни ограничения на прогнозите, които могат да се направят. Отвъд даден отрязък от време, те вече няма как да са точни. Пример в това отношение е метеорологията. Благодарение на съвременните технологии, можем да се доверим на прогнозите за времето през следващата седмица – или, в най-добрия случай, за следващите две седмици (за сравнение, преди половин век въпросният период бил едва 18 часа). Колкото по-дългосрочна е една прогноза, обаче, толкова по-неточна става тя.
Може би ще се изненадате, но Слънчевата система също е хаотична. Поведението на планетите може да бъде предвидено за период от около няколкостотин милиона години. През 1887 г. френският математик Анри Поанкаре демонстрирал, че с помощта на теорията за гравитацията на Исак Нютон може да се изчисли как две планети обикалят една около друга под въздействие на взаимното си привличане, но ако се намеси трето тяло, ситуацията се променя драстично. Най-доброто, което може да се направи в такъв случай, е да се предвидят движенията им момент по момент и прогнозите да бъдат добавяни към уравненията. Ефектите на хаоса няма как да бъдат пренебрегнати, тъй като сложните гравитационни взаимодействия оказват голямо влияние върху траекторията на астероидите. Следенето на тези обекти е изключително сложна, но и важна задача, защото някои от тях представляват потенциална заплаха за нашата планета.

Атрактори и фазово пространство

Каква е тайната на хаоса? Има ли някаква стриктна подредба, която се спотайва зад него? Отговорът се крие в т. нар. атрактори. Това са геометрични структури, които характеризират поведението във фазово пространство в продължение на дълго време. А какво представлява фазовото пространство? То е абстракция, координатите на която представляват степените на свобода на системата. При движението на махалото, например, има две степени на свобода. То е напълно определено от началната скорост на махалото и положението му.

Обяснено най-просто, атракторът е това, към което се стреми системата, към което тя е привлечена. Математикът Иън Стюарт използва следния пример, за да опише какво означава това понятие: представете си, че сте на плаж и със себе си носите топче за пинг-понг. Ако го хвърлите в морето, то ще започне да се носи по повърхността, а ако го потопите под вода, ще изплува незабавно. Независимо от първоначалното му положение, топчето винаги ще се движи в посока към своя атрактор – водната повърхност. Това на практика означава, че може да ограничим броя на възможностите в дадена хаотична система, ако знаем нейния атрактор.

Хаосът е навсякъде около нас

Теорията на хаоса е концепция, която има широк спектър от приложения. Тя може да се отнася за всичко, което считаме за непредсказуемо – като човешката психика или фондовите пазари, например. От математическа гледна точка, хаосът може да бъде забелязан на най-неочаквани места – в траекторията на космическите ракети, океанските течения, кръвообращението и дори в музиката и изобразителното изкуство.

Знаете ли какво е общото между суперохладения хелий, който се използва в Големия адронен ускорител и водата, която капе бавно от някоя чешма? На пръв поглед поведението и на двете изглежда лесно предсказуемо. Ако, обаче, температурата се покачи, а вие завъртите кранчето на чешмата, резултатът ще е хаотичен – хелият ще закипи, а малките капчици ще се превърнат в мощна водна струя. Математиците отбелязват, че преходът от ред към хаос се определя от т. nар. константа на Фейгенбаум. Истината е, че дори и да не го осъзнаваме, хаосът е навсякъде около нас, а светът, в който живеем, е много по-сложен, отколкото можем да си представим.

Вижте още от автора:

Между фактите и измислиците – какво трябва да знаем за климатичните промени

Съществуват ли паралелни вселени?

Слънчевата система – началото. Какво се е случило

ДНК – кодът на живота

Коментари 10
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

10 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ГЕРБ предлага Симеон Дянков за председател на Фискалния съвет

ГЕРБ предлага Симеон Дянков за председател на Фискалния съвет

България Преди 1 час

ГЕРБ - СДС предлага Васил Големански за шеф на КФН, БСП пък предлага Росен Карадимов за шеф на КЗК

Бомби в най-малко пет автобуса в Израел, три избухнаха

Бомби в най-малко пет автобуса в Израел, три избухнаха

Свят Преди 2 часа

Изпратени са големи полицейски сили за издирване на заподозрени

Човек на Тръмп оглави ФБР

Човек на Тръмп оглави ФБР

Свят Преди 2 часа

Начело на бюрото застава верен съмишленик на американския президент

Затварят АМ „Хемус“ тази нощ за ремонта на тунел „Топли дол“

Затварят АМ „Хемус“ тази нощ за ремонта на тунел „Топли дол“

България Преди 2 часа

Превозните средства ще бъдат пренасочени по обходен маршрут по път I-1 Ботевград - София

Мицкоски не каза: България, но я сравни с Русия

Мицкоски не каза: България, но я сравни с Русия

Свят Преди 3 часа

Според него тези "двойни стандарти" създават недоволство

ОИК отстрани кмета на район „Слатина“

ОИК отстрани кмета на район „Слатина“

България Преди 4 часа

По-рано ОИК отстрани от заеманите кметски постове Георги Кузмов от „Оборище“ и Ясен Русев от „Искър“

Доживотен затвор за мексиканец, убил ММА-боец в Хасково

Доживотен затвор за мексиканец, убил ММА-боец в Хасково

България Преди 4 часа

Става дума за предумишлено убийство

<p>НС отхвърли предложение България да напусне СЗО</p>

Здравната комисия в парламента отхвърли прекратяване на споразумението със Световната здравна организация

България Преди 5 часа

Против проекта гласуваха 14 от депутатите, "за" бяха четирима, а двама се въздържаха

Русия: Нямам да приемем войски на НАТО в Украйна

Русия: Нямам да приемем войски на НАТО в Украйна

Свят Преди 5 часа

Песков: Това придобива съвсем различен смисъл от гледна точка на нашата сигурност

Голям пожар в блок в София, евакуираха сградата

Голям пожар в блок в София, евакуираха сградата

България Преди 5 часа

На място има 5 пожарни и 2 линейки

Стрелба с незаконен пистолет рани дете и мъж в Болярино

Стрелба с незаконен пистолет рани дете и мъж в Болярино

България Преди 5 часа

Двамата са настанени в болница, като по данни на лекарите няма опасност за живота им

Задържаха "българския Ескобар" и кокаин за стотици хиляди левове

Задържаха "българския Ескобар" и кокаин за стотици хиляди левове

България Преди 6 часа

ГДБОП арестува над 10 лица, като са повдигнати обвинения на 7 от тях

Vivacom е в ТОП 5 на най-бързоразвиващите се оператори в света за сателитни услуги за бизнеса

Vivacom е в ТОП 5 на най-бързоразвиващите се оператори в света за сателитни услуги за бизнеса

Технологии Преди 6 часа

За първи път телекомът влиза и в класацията Топ 10 на независими доставчици за 2024

По-скъпи винетки и по-високи тол такси предвижда Бюджет 2025

По-скъпи винетки и по-високи тол такси предвижда Бюджет 2025

България Преди 7 часа

Това би означавало, че годишната винетка отново ще струва 97 лева

Ключова промяна във филма за Джеймс Бонд

Ключова промяна във филма за Джеймс Бонд

Любопитно Преди 7 часа

Amazon MGM Studios ще има творчески контрол върху бъдещето на франчайза

Колумбия в криза: Насилие и страх в над 11 региона

Колумбия в криза: Насилие и страх в над 11 региона

Свят Преди 7 часа

Колумбия в тревога заради нарастващото насилие между въоръжени групировки