Мо одите на съвременната молекулярна биология дават възможност на учените да се приближат към създаването на "ръкотворна имунна система" - набор от гигантски брой молекули на антитела, много по-разнообразни, отколкото може да изработва организмът на човека.
Това ще доведе до революция в имунологията и ще помогне да бъдат създадени принципно нови ваксини и лекарства, заяви един от водещите учени на нашето време, проф. Ричард Лернер от института "Скрипс", САЩ, цитиран от РИА "Новости".
Изказването на американския учен прозвуча на 38-ия годишен конгрес на Федерацията на европейските биохимични дружества (FEBS-2013).
Лернер разказа за основните принципи при създаването на такъв "имунитет в епруветка".
"Ако организмът на човека може да изработва около 100 милиона антитела,
изкуствената "имунна система" ще произвежда около 100 милиарда антитела",
отбеляза Лернер.
По думите му с помощта на генното инженерство ще могат да се "конструират" несъществуващи в природата антитела с уникални, зададени предварително свойства, насочени към лечението на едни или други болести.
Лернер добави, че ще се промени подходът към профилактиката на заболяванията.
"Ще се открие, например, възможността за създаване на универсална ваксина срещу грип" - каза ученият.
Лернер ръководи работите по създаване на т.нар моноклонални антитела, много по-разнообразни, отколкото са "произведените" от имунната система на човека.
Благодарение на тях са създадени лекарства, например срещу ревматоиден артрит. Лернер често е споменаван сред претендентите за Нобелова награда.
Очаква ни "имунитет в епруветка"
Ако организмът на човека може да изработва около 100 милиона антитела, изкуствената "имунна система" ще произвежда около 100 милиарда антитела
10 юли 2013, 11:05
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!