Д нес към Марс се очаква да потегли новият марсоход на НАСА. Той се казва Perserverance и има задачи с потенциално историческо значение.
Изстрелването е планирано за около 14:50 часа българско време днес, като НАСА изчислява 80% вероятност за подходящи условия. Основното притеснение, което може да отложи изстрелването, са гъсти обласи, но вероятността за тях не е голяма.
Perseverance е с размерите на автомобил, като ще извърши няколко исторически мисии, когато пристигне и кацне на Марс. Сред тях е взимането на проби от почвата и скали на Марс, които след това ще подготви за по-нататъшно изпращане за анализ тук на Земята.
Луната се оказа по-млада от очакваното
Освен това Perseverance ще търси признаци за наличие на живот на Марс както сега така и назад в историята на планетата. Мисията ще анализира и условията на Червената планата с оглед на изпращането на астронавти, което също е в плановете на НАСА.
Марсоходът ще пътува заедно и с хеликоптера Ingenuity. Това е малък дрон, който ще е експеримент да провери дали е възможно да се лети на Марс и при какви условия. Малкият хеликоптер няма научни инструменти и мисия, а самият той е експериментът. Ако е успешен, ще се премине към разработка на друг дрон, който вече ще има и конкретни научни задачи.
Преди всичко това да се случи, Perseverance и Ingenuity трябва да излетят от Земята. За целта ще се използва ракета Alliance Atlas V 541. Ако капсулата не полети днес, тя има срок до средата на август т.г. След това ще се наложи да се изчака чак до 2022 г. Причината - в момента позициите на Земята и Марс една спрямо друга са най-подходящи за по-кратко пътуване.
В Млечния път може да има 6 млрд. "земеподобни" планети
Ако всичко днес е успешно, Perseverance трябва да пристигне на Марс през февруари 2021 г. Същият месец ще е много активен за Марс, тъй като по това време ще трябва да пристигнат и сондата Hope на OAE и орбитален модул и марсоход на Китай - всички те вече бяха изстреляни успешно и пътуват към Червената планета.
НАСА ще излъчва изстрелването на живо в интернет тук:
Астрономи откриха "гола" планета с 18-часова "година"
Две близки супер-Земи може да имат условия за живот
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!