Н АСА започна годината с историческо постижение. Космическият апарат "Нови хоризонти" успешно изследва най-далечния досега космически обект - Ultima Thule, който се намира в Пояса на Кайпер.
"Нови хоризонти" ще доближи най-далечния обект досега
Учени откриха най-далечния обект в Слънчевата система
Апаратът е прелтял на 3500 км. разстояние от обекта в ранните часове на 1-ви януари. Точно 10 часа по-късно пристигна и сигналът, който да потвърди, че всичко е преминало успешно. Заедно с него пристигат и първите снимки. Тя са съвсем малки и неясни, като целят само да дадат допълнително визуално потвърждение, както и да помогнат на учените да преценят формата и оста на въртене на обекта.
"Вояджър 2" навлезе в междузвездното пространство
Сондата на НАСА откри вода на астероид
По-късно днес и утре се очакват и първите по-ясни снимки на Ultima Thule. Първите данни показват, че обектът е с приблизителна форма на фъстък и размери 32 км. на 16 км. Те потвърждават, че обектът се върти като перка и затова не променя яркостта си.
Научните данни за Ultima Thule тепърва ще бъдат изпращани от "Нови хоризонти", като времето за трансфер от апарата до Земята е около 10-12 часа. Той се намира на над 6,5 млрд. км. от Земята, като ще са нужни около 20 месеца преди всички събрани данни от прелитането покрай Ultima Thule да пристигнат.
Учени откриха начин да "наблюдават" тъмната материя
"Нови хоризонти" има още малко останало гориво, което позволява на учените да изберат още един по-далечен обект, към който да насочат апарата и той да прелети покрай него за по-обстоен анализ. Това обаче ще остане за по-натам след анализиране на основното количество данни и одобряване на ново удължаване на мисията. Сегашните данни показват, че научните инструменти на апарата имат ресурс да работят още повече от 10 години.
Междувременно друг екип на НАСА потвърди, че апаратът OSIRIS-REx успешно е навлязъл в орбита около астероида Bennu. Той се намира на около 1,5 км. от него, с което поставя рекорд не само за изследването на най-малкия обект досега, но и за най-ниска орбита. Следващата стъпка е подробен анализ на астероида и избиране на място, от което сондата да вземе проби от него през 2020 г. и да ги върне обратно на Земята през 2023 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!