Н АСА ще започне новата година с подвиг. Апаратът "Нови хоризонти" ще достигне най-далечния изследван досега от човека обект. Той се намира на 6,5 млрд. км. от Слънцето и ще бъде достигнат от апарата на 1-ви януари 2019 г.
Учени откриха най-далечния обект в Слънчевата система
"Вояджър 2" навлезе в междузвездното пространство
Обектът се казва 2014 MU69, като учените са му дали прякора Ultima Thule. Това е латинска фраза, която означава "място отвъд познатия свят". Досега човечеството не се е приближавало толкова близо до толкова далечен космически обект.
Учени откриха начин да "наблюдават" тъмната материя
Сондата на НАСА откри вода на астероид
Ultima, както астрономите наричат обекта за по-кратко, се намира в "Пояса на Кайпер", отвъд Нептун. В него има милиарди обекти. От планети-джуджета като Плутон, до комети, астероиди и малки светове като Ultima Thule. Смята се, че обектите в този регион са своеобразна "снимка" на ранните години на Вселената.
Досегашните анализи на астрономите показват, че Ultima най-вероятно е обект, който е "роден" където се намира и има почти идеална кръгла орбита. Това показва, че той не е дошъл от друго място и не е бил повлиян от други обекти. Температурите в този регион са близо до абсолютната нула, което превръща обектите там в "капсула на времето", която може да покаже какво е било преди много, много години.
Самият Ultima е малък обект с диаметър около 30 км. и е с неправилна форма. Не се знае почти нищо друго за него, освен, че най-вероятно е с червен цвят и има много слаби свойства да отразява светлина.
Плутон може да се окаже гигантска комета
НАСА направи най-далечната снимка от Земята
"Нови хоризонти" се доближава и в рамките на следващите часове ще стане от малката точка на снимката горе, до "напълно изследван свят", казват астрономите на НАСА. Учените изчисляват, че апаратът ще се доближи на 3500 км. до Ultima в 7:33 ч. българско време на 1-ви януари.
Друг впечатляващ факт е, че "Нови хоризонти" на практика ще извърши цялата процедура автономно. От 26-ти декември апаратът е в специален режим на работа, който самостоятелно определя какво да направи, за да гарантира изпълнението на мисията. Причината е, че времето за пътуване на сигналите между него и Земята е около 12 часа, което не дава възможност на учените да помогнат в случай на проблем.
Именно затова самото потвърждение за успешното завършване на мисията, както и първите снимки, се очакват по-късно през 1-ви януари. След това "Нови хоризонти" ще продължи пътуването си още по-навътре в "Пояса на Кайпер" в търсене на нови, още по-далечни светове за изследване.
Учени направиха подробна карта на Млечния път
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!