Ж ивотът на Земята може да е започнал по необичаен начин. Възможно е доза отрова да е в основата на първите "градивни елементи" на органичните съединения, казват учени от института Scripps в Калифорния, цитирани от CNET.
Те имат нова теория, която е базирана на проучвания за развитието на организмите с течение на времето. "Цианидът е отровен за биологичните организми, с които работим днес, но може да не е бил отровен за биологията, която знае как да го обработва", казва Раманараян Кришнамърти, ръководител на екипа.
Учените са успели в лабораторни условия да смесят група молекули, за които се знае, че са били налични в първите години от формирането на живота на Земята. След това към тях са добавили цианид.
Шимпанзетата лекуват рани с помощта на насекоми
И ако в момента цианидите са едни от най-отровните съединения, то може да е било причината за образуването на голямото разнообразие от органични съединения. Експериментите на учените са показали, че при добавянето на цианид в тези ранни молекули, са се синтезирали базовите компононенти.
"Това е дори малко стряскащо, когато се оказва толкова лесно. Няколко души провериха резултатите, за да сме сигурни, че имаме правилните интерпретации", казва Кришнамърти.
Той допълва, че ефективността на цианида в такава светлина не изисква много стъпки и са нужни умерени условия за предизвикване на реакцията. Количеството му също е от значение.
Чип в мозъка? Не е научна фантастика, изпитанията започват
Оказва се, че така е много по-лесно да се генерират нужните за живота молекули, отколкото ако се използват само нетоксични съединения. Тогава трябва да се изпълнят дори екстремни условия за реакция и много повече и по-сложни стъпки.
По това време обаче условията на Земята са били далеч от оптимални. Според Кришнамърти е много малко вероятно Земята да е предлагала нужните условия и дори не могат да се приложат в лабодатория. Налага се просто учените да тестват различни съединения и молекули и да чакат да видят резултатите.
Замяната на металите, за които се смята, че са били своеобразен катализтор за органичните съединения, с цианид, променя ситуацията и значително улеснява процеса. При това той става по-кратък. Така се оказва възможно, че животът на Земята се е формирал доста по-лесно отколкото се смята.
Откриха изцяло нова форма на биологично размножаване
Учените допълват, че за момента това е теория, базирана на проведените експерименти. Няма директни доказателства, че по това време е имало цианид. Смята се, че го е имало, но тъй като е реактивна молекула, може да е била консумирана бързо и затова да липсва директно доказателство.
Все пак Кришнамърти коментира, че биологията се е изменила значително за 4 млрд. години. Това, което е познато днес и което е било тогава, може да са коренно различни. Затова е важно да не се приема просто, че биологията преди 4 млрд. години е била каквато е сега, а да се проучи чрез експерименти, казва още той.
Учени в САЩ създадоха първите живи роботи
Какви ще са технологиите през новото десетилетие
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!