Е вропейската космическа агенция (ЕКА) обяви, че е завършила напълно работата по своя сателит, който скоро ще изучава от близо Слънцето. Новият Solar Orbiter е готов, като вече са приключили и всички тестове с апарата, който в началото на следващата година ще потегли към Слънцето.
Ето какво ще ви се случи, ако паднете в черна дупка
Най-откачените теории за черните дупки
В момента учените подготвят сателите за пътуване, като на 31-ви октомври той ще бъде изпратен със самолет от Германия до Кепй Канаверъл, от където ще бъде изстрелян в Космоса. Това ще се случи през февруари 2020 г.
Следващата стъпка ще е пътуване от около две години, през което Solar Orbiter ще използва помощ от гравитационните полета на Земята и Венера, за да се приближи до Слънцето и да заеме орбита около него. В най-близката си точка, Solar Orbiter ще се приближава на 42 млн. км. от Слънцето.
Черната дупка на Млечния път става все "по-гладна"
Откриха черна дупка, която не трябва да съществува
Това ще излага обърнатите към Слънцето елементи на сателита на температури над 500 градуса по Целзий и слънчева радиация, която е 13 пъти по-интензивна от тази, с която трябва да се справят сателитите в орбита около Земята. Затова тези елементи са подсилени срещу високи температури. Междувременно елементите, които са в сянка, са подсилени срещу ниски температури, защото без слънчевата светлина, тяхната температура ще е около -180 градуса по Целзий. Топлинните щитове могат да променят позицията си, за да осигуряват по-добра защита в зависимост от разположението на апарата.
Докато се бори със суровите условия, Solar Orbiter ще трябва да търси и отговори на някои от най-големите въпроси на учените за Слънцето. Той трябва да прекара в орбита около звездата около пет години, като през това време събира голямо количество информация за активността на Слънцето, съставът му и др.
Сатурн вече е планетата с най-много луни – общо 82
Учените искат Solar Orbiter да им помогне и за анализирането слънчевите бури и каква е тяхната връзка с общата слънчева активност. Ще се търси и повече информация за гигантския "балон" от плазма, който е генерирант от Слънцето и обхваща цялата Слънчева система.
Сателитът ще анализира и условията в непосредствена близост около осебе си. В комбинация с данните за самото Слънце и тези от анализите на условията около Земята, ще се натрупа информация от няколко различни точки в Слънчевата система. Те ще помогнат за изграждането на по-точна картина на процесите в Слънчевата система, които са пряко свързани със Слънцето.
Кометата "Борисов" изненада с това, че няма изненада
Венера все пак не е била подходяща за обитаване
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!