И зключителен раннохристиянски паметник вече е достъпен за разглеждане в Пловдив - 25 години след случайното му откриване.
Малката базилика е църква, издигната и богато украсена в чест на военачалника Базилиск в края на V век, изгоряла, издигната наново и окончателно унищожена през VI век. През 1988 г. останките били случайно открити при изкоп за бъдещ жилищен блок. Била обявена, заедно с крепостната стена до нея, за паметник на културата с национално значение.
Най-ценното - забележителните мозайки - били аварийно консервирани, а половината - през 1993 г. прибрани за съхранение в Националния институт за паметниците на културата.
Едва през 2000 г. археологът Мина Боспачиева и реставраторът Елена Кантарева-Дечева реставрирали част от мозайките съвместно с Центъра за художествена консервация в Уилямстаун, Масачузетс, САЩ и с финансова подкрепа от Тръста за ваимно разбирателство, Ню Йорк.
Цялостната консервация и реставрация започнали през 2010 г. по инициатива и с финансовата покрепа на Фондация "Америка за България" и съвместно с Министерството на културата и Пловдивската община.
Освен изключителната художествена стойност на мозайките, важно значение има начинът, по който те са експонирани и социализирани, т.е. представени така, че всеки посетител да види и почувства тяхното великолепие.
Днес малката църква, разположена в източната част на някогашния 100-хиляден град Филипопол (днес на бул. "Мария Луиза", до блок 23), влиза в невероятната галерия старини, които правят Пловдив уникален - античния театър, античния стадион, римския одеон, агората (римският форум), фантастичните къщи от 18-и и 19-и век в Стария град и т.н.
Край базиликата минавала оживена улица, наоколо били къщи на богати граждани, епископска църква и синагога. Пищните мозайки, които покривали подовете на църквите в онази епоха, били изработени от камъчета, керамика, мрамор, стъкло. Майсторите използвали геометрични комбинации в безброй съчетания.
В изградения по-късно към Малката базилика баптистерий (помещение за кръщаване) с мраморен басейн с форма на кръст има подови мозайки с елен, който символизира душата на християнина, и гълъби, символизиращи Светия Дух.
Всичко това днес може да се види, благодарение на отличните условия за посетителите. Малката базилика беше отворена по време на Нощта на музеите и галериите в Пловдив в края на миналата седмица.
Малката базилика е наречена така, защото има и Голяма - на 500 метра от нея, пред католическия храм "Св. Лудвиг", са чакащите реставрация и експониране руини от най-голямата раннохристиянска базилика по българските земи, наричана още Епископска. Там подовите мозайки са с площ 700 кв.м., а необходимите средства - значително повече...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!