Приземяването на пистата край космическия център "Кенеди" стана в 22,20 ч. местно време (5,20 ч. българско).
Метеорологичните условия не бяха особено благоприятни.
През целия ден имаше облаци, които заплашваха да задържат совалката в орбита, но накрая небето се проясни и Замка получи разрешение за нощно приземяване, до което се прибягва рядко.
Шестимата астронавти в екипажа й прекараха в Космоса 13 дни, през девет от които совалката беше прикрепена към Международната космическа станция (МКС).
При престоя си на борда й командирът на кораба Джордж Замка и екипажът му инсталираха модула "Транкуилити", който осигурява допълнително пространство.
Той е с дължина около 7 метра, диаметър около 4,5 метра и тегло 18 хил. кг.
Другата нова придобивка за МКС е панорамният модул - Купола, който дава възможност за по-добро наблюдение на Земята и работата на роботите.
Това е де факто верандата на космическата станция. Представлява полусфера със седем прозореца, един от които е централен, а останалите - странични.
Тежи близо 1,9 тона, дълъг е 1,5 метра и е с диаметър 2,9 метра.
Към него има станция за координиране на роботизираните операции за поддръжка на МКС и така екипажът ще следи как протичат бъдещите ремонтни дейности.
По време на третата си космическа разходка двама астронавти от "Индевър" махнаха изолацията на Купола и разтвориха т.нар. "кепенци", които ще предпазват прозорците на модула от ударите на малки метеорити и космически отпадъци.
МКС е проект на стойност 100 млрд. долара, финансиран главно от САЩ. Началото му е поставено през 1998 г. и в него участват 16 страни, припомня АФП.
Сега станцията е завършена на 98%. Остават още само четири полета на совалки към нея.
Совалката "Дискавъри", която трябва да излети на 5 април, ще закара допълнителни продукти и материали.
По време на мисията на "Индевър" астронавтите и космонавтите разговаряха с президента на САЩ Барак Обама.
"Извършената на МКС работа свидетелства за най-висок професионализъм и смелост, каквато проявяват не само американските астронавти, но и колегите им от Русия и Япония", каза президентът.
По това време в околоземна орбита работеха двама руснаци, един японец и осем американци.
Заедно с държавния глава в разговора участваха преподаватели и ученици от няколко американски училища.
Ние тук сме добър екип - преподаватели, студенти, инженер, член на Конгреса, има дори президент, пошегува се Обама в началото.
Той попита астронавтите вижда ли се отгоре Великата китайска стена: "Чувал съм, че е така, но не съм убеден, че е вярно."
Астронавтите отговориха, че от Космоса се вижда не само Великата китайска стена, но и мостът "Голдън гейт" в Сан Франциско, небостъргачите в Ню Йорк и Гранд каньон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!