К омпанията за мозъчни импланти Neuralink на Илон Мъск обяви, че е срещнала проблеми с първия пациент. В седмиците след операцията имплантът е проявил някои недостатъци, съобщава CNBC.
Системата Link записва мозъчните сигнали чрез 1024 електрода, които са внедрени в 64 "влакна". Всяко от тях е по-тънко от човешки косъм и е свързано с мозъка.
През януари т.г. 29-годишният Ноланд Арбау стана първият човек в света, който е с такъм имплант. От тогава Neuralink съобщава какво се случва, като пациентът е добре. Операцията също е била успешна.
В процеса на използване на импланта обаче са се проявили някои проблеми. Най-значимият от тях е, че няколко седмици по-късно известен брой от "влакната" са се отделили от мозъка. В резултат има по-малко електроди, които са свързани и съответно работата на импланта не е пълноценна. Компанията също така не може да изчисли точно скоростта на Link.
Илон Мъск показа как хуманоидният робот Tesla Optimus складира акумулатори (ВИДЕО)
Neuralink казва, че е модифицирала алгоритъма и е променила потребителския интерфейс, за да подобри работата на чипа с останалите свързани електроди. Обмислено е било и дали имплантът да бъде махнат, но след анализ е преценено, че проблемът не представлява риск за самия пациент.
Вижте първия пациент с мозъчен чип от Neuralink как играе шах (ВИДЕО)
Откриха проблеми в работата на Neuralink
Компанията допълва, че Арбау продължава да използва импланта средно около 8 часа на ден през делничните дни и 10 часа на ден през уикендите. Самият пациент казва, че е много доволен от Link и чрез него е успял отново да се свърже със света и го приема като "претоварване с лукс".
Мъск за имплантите: Ще намалят риска от AI
Мъск за AI: Не знаем дали можем да го контролираме
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!