Н ептун е осмата планета от Слънчевата система, като е и най-отдалечената. Тя е газов гигант, като се характеризира и с най-силните ветрове в Слънчевата система. А сега изненадва учените и с нови факти - лятото ѝ става все по-студено.
"Промяната е не очаквана. Откакто наблюдаваме Нептун, по време на началото на лятото в южното полукълбо, температурата винаги бавно се покачва, а не се понижава", казва Майкъл Роман от Университета на Лестър и ръководител на екипа. Проучването е публикувано в Planetary Science.
В него участва международен екип от учени, които са използвали и данни от "Много големия телескоп" на Европейската южна обсерватория. Те проследяват състоянието на планетата от 2003 г. до 2018 г. и резултатите са неочаквани.
Откриха най-старата и най-отдалечена галактика, наблюдавана досега
Орбитата на Нептун е много по-голяма от тази на Земята. Нептун прави една обиколка около Слънцето за 165 земни години. Само лятото продължава около 40 години.
Проследният период е в първите години на южното лято. Данните обаче показват, че за това време средната температура се е понижила с около 8 градуса по Целзий.
Възможно ли е да има живот на Плутон
Процесите в Нептун се оказват още по-изненадващи. От 2018 г. до 2020 г. учените наблюдават и затопляне само около южния полюс на планетата. Роман уточнява, че данните обхващат по-малко от половината продължителност на сезона и подобни големи и бързи промени са неочаквани.
Учените имат няколко идеи. Една от тях е, че може да става дума за сезонни процеси в атмосферата. В комбинация с произволни метеорологични явление или дори "отговор" на планетата на 11-годишния слънчев цикъл, това може да доведе до подобно неочаквано захлаждане.
Космическата икономика може да струва трилиони
Потвърдените екзопланети вече са над 5000
Това означава, че случващото се може да е случайност или пък редовно явление. Наличните данни са твърде малко, за да дадат отговор на въпроса. И за това учените ще разчитат на новия космически телескоп "Джеймс Уебб", който да даде по-ясен поглед на астрономите, за да събедат още по-подробна информация.
НАСА започна прехода към "икономика в ниска орбита"
5 любопитни факта за новия космически телескоп
НАСА се притеснява от недостиг на астронавти
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!