"Аз съм Анета, аз съм от Ямбол и освен това мога да летя" - заяви млада химичка пред публиката на театър "София", появявайки се на сцената на високи токчета и с ангелски крилца - образ далеч от стереотипната представа за учен, било то и млад.
И все пак (а може би точно затова) именно 21-годишната Анета Йовчева спечели третото българско издание на конкурса "Лаборатория за слава FameLab" 2009 и стана новото лице на науката в България, защото... науката й дава крила.
Тя заплени журито с разказа си за връзката между химията и живота, какво е общото между автомобилните гуми, дъвката и свежия дъх и заключението, че всичко е химия.
Наградата - лаптоп, й беше връчена от директора на Британски съвет Тони Бъкби и миналогодишния победител в конкурса, физика Венелин Кожухаров.
Сега Анета има задачата да представи България на международния финал на конкурса във Великобритания на 6 юни.
Анета е студент по компютърна химия в Софийския университет. Във визитката си за конкурса казва, че мечтае да кара хората да се усмихват и "да остане в историята като най-шантавия, най-веселия, най-усмихнатия, най-нестандартния и най-вече най-щастливия изобретател от женски пол, който е направил много неразбираеми неща за хората, разбираеми и увлекателни."
Тя бе сред фаворитите на журито още на предишния кръг на конкурса, когато разказа за любовта и шизофренията и по-точно за химичните процеси в човешкото тяло, които настъпват при любовна среща.
Ето какво каза лъчезарната победителка Анета специално за Vesti.bg:
Защо химия и
то компютърна?
Завърших
биологична паралелка и химията ме увлече
много. Когато дойде време да кандидатствам
след 12-ти клас, чух за Компютърна химия
в СУ и много ми хареса как звучи. Освен
това е нещо ново, нестандартно, обещаващо
и има химия все пак, което ме интересува.
Тази специалност дава голямо поле на
изява и ще ми е в по-голяма полза, защото
целта ми е магистратура по медицинска
химия.
Защо реши да
участваш в конкурса?
Аз съм човек на
предизвикателствата. Обичам да се виждам
в различни ситуации. Смятам , че трябва
да се рискува. За мен няма такова нещо
като загубил или провалил се. Според
мен е хубаво човек да участва навсякъде,
където може, и да си поставя изпитания,
защото, ако сам не си го направиш, никой
не може да ти го направи. Тази максима
обикновено я използвам, когато искам
да убедя хората , че сами са си виновни,
ако се чувстват нещастни - те сами си
пречат да бъдат щастливи. Позволете си
да бъдете щастливи!
Какво е да си
млад учен в България?
Честно казано
- не знам все още. Все още правя първи
стъпки, а и не съм се сблъскала с кой
знае какви проблеми в тази област, тъй
като си имаме ръководители. Много неща
са ми интересни и много още искам да
науча. Мисля, че в България има възможности
за българските учени, както млади, така
и наложили се. Наистина заплатите им са
ниски, но вярвам, че скоро нещата ще се
нормализират.
Имаш ли вече
идея с какво ще се представиш на финала
във Великобритания?
Още не съм
измислила тема. Едва ден след финала
започнах да осъзнавам какво се е случило.
Но вече мисля какво може да кажа, обмислям
вероятностите и... ще видим. Надявам се
да се представя много по-добре от
предишните два кръга. Обещавам да се
постарая!
Анета спечели конкурса в конкуренция с други 10 млади надежди на българската наука. На второ място се нареди 22-годишният Нури Исмаил, студент по компютърни системи и технологии във варненския Технически университет. Нури разясни на журито и публиката какво са генетични алгоритми или по-просто казано - както в теорията на Дарвин, най-надеждните решения оцеляват и на тяхна база се генерират други решения.
На трето място се нареди любимецът на публиката Ростислав Кандиларов, който се занимава с океанология, създавайки числени модели, които показват как водата в Черно Море "се каламбурка"... Използва същата програма за да провери как ще се промени екосистемата на всички малки и не-малки живи организми при различните варианти, които ни дебнат под страшно наименование "глобално затопляне".
Друг любимец на публиката пък, макар и не намерил място сред победителите, стана друг студент по компютърна химия в СУ - Божидар Стефанов. Той разказа за ползата от наночастиците и по-специално в облекчаването на домакинската работа, тъй като могат да спестят... прането. Зародилият се ентусиазъм сред публиката бе изместен от лек шок, когато стана ясно, че вече съществуват такива самопочистващи се дрехи и то... бельо.
Драматична нотка на вечерта придаде Тодор Арнаудов, който влезе в ролята на Терминатор, разказвайки за страстта си към изучаване на изкуствения интелект. Иначе Тодор работи като верификационен инженер и проверява дали дизайнерите на микрочипове си вършат работата добре.
Лаборатория за слава FameLab се провежда едновременно в 10 страни в Европа, а победителите ще участват в Международния финал, който ще се проведе в град Челтнъм във Великобритания на 6 юни в рамките на Фестивала на науката - създател на формата FameLab.
До конкурса се допускат работещи или учещи в природо-математическите науки, които са навършили най-малко 18 години. Конкурсът се стреми да докаже, че и най-сложните понятия в науката могат да бъдат представени разбираемо и атрактивно, стига учените да притежават необходимите умения за комуникация пред неспециализирана аудитория.
Всеки състезател трябваше да подготви триминутно представяне, в което е забранено ползването на компютърни презентации, но пък се допуска реквизит, стига да могат сами да го изнесат и да не ползват допълнително време за разполагането му. Критериите за оценка са научност, разбираемост и атрактивност.
Повече информация
за конкурса и участниците, можете да
намерите на страницата на Британски
съвет, в канала на Лаборатория за слава в Vbox7. Чуйте подкастовете
на финалистите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!