Щ астието е емоционално състояние, при което човек може да изпитва едно или няколко положителни чувства – от леко задоволство до пълна еуфория. То може да бъде „активирано“ поради различни причини – физически, психически, философски, религиозни и какво ли още не.
За съжаление, също толкова много могат да са причините да не можем да усетим истинско щастие. Според проучване на компанията Oracle от юни т.г. 45% от хората не са усетили „истинско щастие“ вече повече от две години. Цели 25% дори не знаят или са забравили какво е „истинско щастие“.
Какво е щастието?
Надали може да се намери дефиниция за истинско щастие, която да обедини всички. В голяма степен то е строго индивидуално. Проучването на Oracle сочи, че 88% от хората поставят новите преживявания като източник на усмивки и щастие. 80% също така смятат, че здравето е важно за щастието, а 79% добавят и личните отношения като източник на положителни емоции.
За съжаление, много хора наистина не знаят как да намерят или постигнат това щастие. 53% признават, че им се иска да можеха да си купят щастие с пари. А 78% дори биха платили огромни суми, за да получат мечтаното истинско щастие.
Много хора са правили опити да си купят щастие по време на пандемията – 89% са търсили усмивки чрез онлайн пазаруване и 47% от тях казват, че това ги е направило по-щастливи. Но 12% вече дори не помнят какво са купували.
Щастието е в нас, а не извън нас
Основният проблем с липсата на щастие е, че гората без да искат първо го търсят извън себе си. Те обвързват щастието с външни фактори – покупки, партита, очаквания, че новата връзка най-накрая ще донесе това щастие и т.н. Проучването по-горе също показва каква голяма част от хората искат да получат щастие като просто си го купят.
Всъщност, щастието се „генерира“ вътре в човека. Да, външните фактори могат да повлияят за неговото постигане или разрушаване, но не са определящи. Животът изобилства с примери с неизмеримо богати хора, които са нещастни и не се наслаждават на постигнатото, както и с личности, които заобиколени с внимание и интерес, а всъщност са тъжни и самотни.
Също така има и много примери с хора със скромни възможности, които са истински щастливи и искрената им усмивка е очевидна. Или пък онзи познат, който е „вечният оптимист“ и чак "досадно щастлив" въпреки проблемите си.
Щастието е наука
Ако се потопим малко повече в науката, „щастието“ всъщност са четири хормона: допамин, серотонин, ендорфин и окситоцин. Всеки от тях има различни характеристики и ефекти, които влияят на процесите в тялото и емоциите.
Допаминът например се свързва с мотивацията и възнаграждението. Серотонинът има важна роля в регулирането на тревожността, напрежението и участва в телесни процеси като храносмилане и спане. Ендорфините са „натурални болкоуспокояващи“, като помагат особено много при физически натоварвания и могат да дадат чувство на еуфория. Окситоцинът пък често е свързван с любовта и физическата близост с други и доверието.
Тъй като чувството на щастие реално е обвързано с количеството и комбинацията на хормоните, мнозина търсят начини да стимулират тяхното отделяне в тялото чрез лекарства и стимуланти. Това обаче не е рецепта за трайно или истинско щастие и ще има само временен ефект, а последиците могат да са много по-тежки.
Природата обаче често обича иронията. В този случаи хормоните на щастието са и хормоните на мотивацията и целеустремеността. Ако човек не се чувства щастлив, може да му е много трудно да събере нужната мотивация и воля да предприеме стъпки да увеличи тяхното производство в тялото.
За щастие, има начини, по които това може да стане чрез натурални методи. Те могат да дадат нужния тласък и да помогнат на човек да „хакне“ щастието без да рискува здравето си.
Хакери на щастието
Основни пречки пред щастието най-често са стресът, напрежението и тревожността. Според проучване на Американската психиатрична асоциация, 30% от хората имат различни вариации на тревожност, отбелязва CNET. Преди 20 години са били около 19%. Очевидно, първите стъпки по пътя на щастието трябва да са насочени към тези отрицателни състояния.
Както истинските компютърни хакерски атаки, така и „хакването“ на щастието, ще е процес, който изисква няколко различни фази и етапи на действие. Освен това процесът е индивидуален, тъй като всяка „система“ е различна и изисква специфични инструменти и подход. И все пак, има доста общи стъпки.
Първата е овладяването и намаляването на тези негативни емоции. Това може да стане по различни начини. Например намаляване на кофеина, ароматерапия, чайове, практикуване на медитация и/или дихателни упражнения. Много ефективни са и редовните физически упражнения. Също така всеки човек си има свои лични предпочитания и „тактики“, които го успокояват. За едни това може да е слушането на любима музика или гледането на обичан филм, за други – хубав душ, а за трети – посещаване на богослужение или прочитане на духовна или художествена литература. Тук е и мястото за експериментиране с различните методи, например за пръв път човек да изпробва медитация за 10-15 минути на ден.
Проучване на Центъра за положителна психология към Университета на Пенсилвания пък открива изненадващо лесен начин за увеличаване на щастието и намаляване на депресията. В края на всеки ден човек може да си записва три хубави неща, които са му се случили през деня и защо.
Няма значение дали става дума за големи неща като „получих повишение, защото работих упорито“ или за дреболии от деня: „непознат ми задържа асансьора днес, защото има много хора по света, които са добри“; или просто: „Имах хубава разходка днес, защото видях красиви цветя“. Целта е човек да намира хубавото и положителното в своето ежедневие, без значение колко „голямо“ или „малко“ му се струва, че е то.
Проучването открива и преки ползи от тази дейност. В рамките на месец участниците, които са записвали по три хубави неща всяка вечер, са споделили, че се чувстват по-щастливи и по-малко депресирани спрямо контролната група. Положителната им нагласа се е запазила и при последващите проверки на третия и шестия месец, стига да продължават редовно да записват по три хубави неща от деня им.
А ето и какво да направим, за да увеличим хормоните на щастието в тялото си по естествен начин.
Как да "хакнем системата" на хормоните на щастието
Учени откриха защо музиката ни кара да изтръпваме
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!