Може би по една или друга причина сте останали с впечатлението, че военната техника в нашата страна е от времето на Студената война. Че тук не се създава нищо качествено ново...
Знаете ли обаче, че България всъщност е сред водещите нации в разработката на системи за защита на хеликоптери срещу РПГ (ръчни противотанкови гранатомети)?
Взривната вълна на разработена от наши изобретатели дистанционно управляема мина може да свали летяща машина на сто метра от нея.
А от 2000 г. насам специалисти от Института по металознание към БАН (ims.bas.bg) работят заедно с колеги от Военноморското училище върху практична система за защита на пристанища и водни територии от тероризъм.
Това е една нова концепция, която бе напълно реализирана през септември 2008 г. и би могла да намери приложение за защита на границите на Европейския съюз.
Тя е демонстрирана в Абу Даби в началото на тази година, по време на най-голямото международно военно изложение IDEF2009.
Според чл.-кор. проф. д.т.н. Стефан Воденичаров, ръководител на проекта и директор на Института по металознание, въпросната система предизвиква сериозен интерес сред страни, които имат нефтени терминали и водни ивици, нуждаещи се от по-специална охрана.
Ст.н.с. д-р Стоил Тодоров бе така любезен да ме запознае с проекта по-отблизо.
Превеждайки ме из стая, пълна с всевъзможни по вид мини и отбранителни съоръжения, той сподели, че над 150 души са участвали в създаването на системата за защита на водни територии. Техници, изпълнители, конструктори, програмисти...
Тя е продукт на осемгодишна разработка и разполага със специални сензори за предизвестие, както и със система за анализ на ситуацията. Когато се установи присъствието на нарушител - от водолази до дистанционно управляеми диверсионни устройства, оператор взема решение за това какво да бъде противодействието срещу тях - с нелетална и летална форма.
Нашите подводни разрушаващи устройства се нареждат в един периметър, откъдето отвън навътре охраняват съответната територия, казва Тодоров.
"Три акустични приспособления анализират шума в морската вода... Отделно има сонари, които сканират постоянно подводната площ и при откриване на движещи се обекти с големина например на водолази също сигнализират", допълва той.
Това, което отличава тази система от конкурентните й, освен гореспоменатите сензори и системата за анализ, са устройствата за въздействие. Съответните нарушители могат да бъдат възпрени много по-рано и по всякакъв начин.
Екипът е разработил няколко устройства за нелетално въздействие. Едно от тях е най-обикновена мрежа, която е навита на дъното, и когато е необходимо, изплува на повърхността, за да прегради достъпа на водолаза.
Друго възпиращо устройство е т.нар. подводно оръдие. "Това е едно бутало, което се движи с определена честота и създава налягане във водната среда, с което (в близост до няколко метра) може да предизвика дори летален изход на водолаза", пояснява Тодоров. Трето приспособление пък би могло да излезе на повърхността и да даде сигнално предупреждение или дори да въздейства с взривна вълна на нарушителите.
Към всичко това можем да прибавим и най-различни по вид мини, например магнитите. Работата по тях е започнала преди 8-9 години във връзка с конкурси на натовски страни.
Разработихме много добра система, благодарение на която магнитите се прихващат към корпуса на кораба. Следва съсредоточен взрив със специален пробиващ заряд, като съответно поражението зависи от дебелината на ламарината, с която е обшит той, обяснява Стоил Тодоров.
На въпроса какви са перспективите за прилагането на тази система, Стоил Тодоров казва: "Интересът към нея е доста голям. Не само от страните от НАТО, но и от Близкия и Далечния изток. В процес на преговори сме".
"Обекти" е най-новото списание за наука и техника, за Земята и Космоса, за загадките и мистериите в света около нас. За нещата и хората, които правят така, че големите прозрения да се случват.
Ако сте човек с любопитен ум, завладян от стремежа да опознае света около себе си, търсите приключения и се вълнувате от научните открития, които придвижват света напред, можете да си поръчате списанието на abonamenti@obekti.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!