Н АСА публикува снимки на най-ярката комета за годината - 46P/Wirtanen. Тя е била заснета от няколко телескопа, които са обединили усилия в провеждането на доста подробен анализ на опашката на кометата.
Учени откриха най-далечния обект в Слънчевата система
Сондата на НАСА откри вода на астероид
Снимката горе е направена от телескопа 'Хъбъл" на 13-ти декември, когато кометата е била на разстояние 12 млн. км. от Земята. Ядрото на кометата е в центъра на ярката зона, а останалата светла част е опашката на кометата.
"Вояджър 2" навлезе в междузвездното пространство
Учени смятат, че са разгадали загадката на тъмната материя
Опашката е облак от газ и прах, който се отделя от кометата по време на преминаването ѝ през вътрешната част на Слънчевата система. Причина за това е топлината на Слънцето и слънчевият вятър. Затова опашката на кометата винаги е насочена навън от Слънцето без значение от посоката на движение на самата комета.
Кометата даде рядка възможност на учените да проучат опашката в детайли, като те използваха и други телескопи, за да анализират как газовете се отделят от ядрото, какъв е съставът на леда в кометата и какво е химическото влияние на слънчевата светлина и радиация върху газовете в опашката.
Учени откриха индикатор за митичната Планета Х
Снимката долу пък е дело на летящата обсерватория на НАСА - SOFIA. Тя е голям телескоп, който се намира на борда на Boeing 747SP. Използван е оранжев филтър, който помага за определяне на интензивността на светлината спрямо други обекти. Напрвени са замервания и чрез други уреди, които да анализират различните видове водород в кометата.
Въпреки че кометата е най-ярката за годината, тя е много малка и едва видима за невъоражено око. Най-близкото ѝ преминаване е било на 16-ти декември, на 11 млн. км. от Земята. Тя обикаляо около Слънцето веднъж на 5,4 години, но обикновено е доста далеч от Земята, като сегашното ѝ сравнително близко преминаване е рядкост.
Учени направиха подробна карта на Млечния път
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!