Н АСА вече активно работи по развитието на следващия етап от космическите инициативи на човечеството - изграждането на "икономика в ниска орбита". Космическата агенция е представила напредъка си в сферата пред американския Конгрес.
НАСА отбелязва, че Международната космическа станция трябва да бъде пенсионирана през 2030 г. До тогава агенцията ще работи заедно с индустрията, за да развие комерсиална икономика в космоса.
Планът предвижда изграждането на три комерсиални космически станции. Те ще бъдат на частни компании, които ще предлагат различи услуги и ще мотивират космически проекти и разработки.
"Джеймс Уеб" достигна крайната си дестинация
Вече са подписани споразумения за разработката на станциите. Освен това е започнат и договор за създаване на системи за свързване на комерсиални модули с космически станции.
НАСА очаква космическата икономика да направи ниската орбита по-достъпна за организации и фирми, които да извършват различни разработки и експерименти, да помогнат на обучението на повече студенти и да привлече вниманието на обществото като цяло. Ще се мотивират и експерименти в микрогравитация.
Сателитите на SpaceX пречат на телескопите
Друга цел на космическата икономика ще е да бъде своеобразна отправна точка за още по-амбициозни проекти и започване на изучаване на дълбокия Космос. Очакванията са, че след като ще има доста по-голямо международно участие и капацитет за космически проекти, това ще ускори и подобри развитието на нови технологии за космически пътешествия, които да са по-евтини и по-сигурни.
Aстронавтите масово се оплакват oт странни болки
НАСА удължи живота на космическата станция
Самата НАСА също ще е клиент на тези космически станции и ще извършва експериментите си на тяхна територия. Агенцията изчислява, че това ще е по-евтино за нея, отколкото сегашните разходи за Международната космическа станция. Така тя ще има повече ресурс за следващите си мисии от серията Artemis за изучаване на Луната, както и за бъдещите пътувания до Марс.
5 любопитни факта за новия космически телескоп
НАСА се притеснява от недостиг на астронавти
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!