Н АСА се подготвя за нова космическа мисия, която цели създаването на най-прецизната карта на Земята досега. В края на тази седмица космическата агенция ще изстреля сателита ICESat-2, който е оборудван с лазерната система ATLAS, съобщава CNET.
Роскосмос: Дупката в корпуса на МКС е оправена и защитена
Телескоп на Южния полюс ще изучава ранната Вселена
ATLAS разполага с шест лазерни лъча, които ще изстрелват по 10 000 пулса към Земята всяка секунда. Това е рано на около 20 трилиона фотона във всеки пулс.
Непозната отломка притесни екипа на марсохода Curiousity
НАСА обмисля да се финансира чрез реклами
Учените ще измерват времето, за което един фотон стига до Земята и се връща обратно. Това ще даде точна представа на учените за височината и формите на земния релеф. С оглед на дистанцията, времето за пътуване на фотоните и темпото на лазерния пулс, измервания ще могат да се правят приблизително на всеки 97 см изминато разстояние.
Високата прецизност на ATLAS ще позволи на учените да измерват и движението на глетчери и ледената шапка на полюсите. Сателитът ще прави по 4 обиколки на Земята годишно, като това ще даде възможност да се следят промените в топографията и влиянието на климатичните промени.
Как "втората луна" създаде НАСА преди 60 години
Както името на ICESat-2 подсказва, това е вторият подобен сателит. Първият работеше в периода 2003 г. - 2010 г. Неговият лазер можеше да изпраща само 40 пулса в секунда. Новата версия на ATLAS е значително по-мощна и ще помогне за създаването на още по-точна топографска карта на Земята.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!