Н АСА е започнала работа по нова мисия, която предвижда извеждането на гигантски балон на височина 40 км. над Земята. Това е малко над 3 пъти повече от височината на гражданските полети, но и далеч под "границата" на космоса, която е на 100 км. височина.
Учени направиха най-голямата 3D карта на Вселената
Мисията ASTHROS има за цел да издигне гигантски балон с размерите на футболно игрище, от който ще виси телескоп с множество сензори. Те ще измерват движението и скоростта на газовете около новообразувани звезди в няколко региона на Млечния път. Ще се анализират ветровете от звездите и експлозии на супернови.
Учени разгадаха аномалия с магнитното поле на Земята
Телескопът е с диаметър 2,5 метра, като се планира да бъде издигнат от балон с диаметър 150 метра през декември 2023 г. в небето над Антарктида. Там той ще прекара около 3 седмици във въздуха докато се движи чрез теченията.
НАСА и в момента реализира средно по 10 - 15 мисии с балони на година. Този тип мисии са по-евтини и лесни за разработка. Затова се използват за по-рискови задачи, където вероятността от провал е по-голяма и все още няма достатъчно добре разработени нови технологии, които да ги изпълнят. Рискът е по-голям, но и наградите също, казва Хосе Силес, част от екипа на мисията.
Учени показаха най-близките снимки на Слънцето досега
ASTHROS трябва да издигне телескопа на голяма височина, защото така ще се избегнат смущенията от атмосферата и ще има по-директен поглед към зведите. Мисията ще направи първите подробни 3D карти на движението, скоростта и плътността на газовете в тези райони. Учените смятат, че с времето тези газове се разпростират и спират или дори спират формирането на звезди, но друг процес води до тяхното събиране в по-малки зони и съответно до ускоряването на образуването на нови звезди.
Учените искат да проверят какво води до двете крайности в процеса. ASTHROS ще провери и галактиката Messier 83, както и младата звезда TW Hydrae, около която има голям диск прах и се смята, че може да върви процес по формиране на планети.
Луната се оказа по-млада от очакваното
Учени ще търсят черна дупка в Слънчевата система
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!