Н АСА е почти готова със сондата Parker, с която иска скоро да "докосне" Слънцето. Космическата агенция ще изстреля сондата Parker на 4-ти август т.г., като ще я доближи рекордно близо до звездата.
Астероидите в Слънчевата система имат един произход
Унищожителната експлозия, която тревожи учените повече от век
Мисията цели да доближи Parker на около 6,1 млн. км. от Слънцето. Това ще е най-близкото разстояние между звездата и направен от човека предмет в историята. За сравнение, най-близкият обект от Слънчевата система, Меркурий, е на 46.6 млн. км. разстояние.
Какво ще се случи, когато Слънцето умре
Учени заснеха новородена планета за пръв път
Да се доближи толкова близо до Слънцето ще е голямо изпитание за всеки обект. За целта НАСА е разработила нов тип топлинен щит, който да предпазва компонентите на Parker. Той е изработен от въглеродни влакна и с покритие от "специална бяла формула", която цели да отрази възможно най-много от топлината.
Учените изчисляват, че при такава дистанция апаратът ще е изложен на топлина от около 1370 градуса по Целзий. Ако щитът работи по план, то той трябва да осигури работна температура на електронните компоненти от около 29 градуса по Целзий.
Щитът е с диаметър около 2,4 м. и тежи около 72 кг. Той е монтиран за сондата само на шест точки, като целта е да се намали максимално предаването на топлина.
Parker е кръстена на астронома Юджийн Паркър, който е известен с множеството си трудове и проучвания на звездите, включително и Слънцето. Негова е и идеята за т.нар. Слънчев вятър.
Междузвездният астероид няма извънземни обитатели
Астероид изненада учените, преминавайки близо до Земята
Сондата ще има амбициозната цел да "реши много от най-големите мистерии за Слънцето, включително да разбере защо короната е много по-гореща от повърхността му". Освен това чрез нея ще се проучат и процесите на Слънцето, които пряко влияят на Земята и съответно на живота на нея. Ще се изучи и слънчевата радиация.
Вижте как "Хъбъл" засне засмуквана от черна дупка галактика
Вселената може да има 10 пъти повече галактики, отколкото предполагаме
Ако всичко е наред, мисията ще продължи около 7 години, като през това време ще се направят около две дузини прелитания около Слънцето. Първото прелитане през короната трябва да се случи около 3 месеца след потеглянето от Земята, а първите данни трябва да пристигнат в началото на декември т.г. Първите прелитания ще са на по-далечно разстояние - около 38 млн. км., като постепенно сондата ще се приближава все повече.
След края на мисията Parker ще остане без гориво, за да поддържа щита винаги насочен към Слънцето. Така постепенно сондата ще бъде изложена на топлината изцяло и ще се разпадне на прах.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!