Н АСА се притеснява от недостиг на астронавти за бъдещите си космически мисии. Причината е рекордно малък брой активни астронавти, съобава космическата агенция в свой доклад, цитиран от DigitalTrends.
В доклада си НАСА отбелязва, че през 2000 г. е имала близо 150 астронавти - най-много в своята история. В момента обаче те са едва 44 - най-ниският брой от 20 години насам.
Това е и много близо до минималният необходим брой астронавти. Анализите показват, че през фискалните 2022 г. и 2023 г. броят активни астронавти може да падне под минимума. Затова в края на 2021 г. НАСА е започнала процес по избиране на 10 нови астронавти, които да преминат 2-годишно обучение.
"Джеймс Уеб" успешно разгъна и златното огледало
Докладът на космическата агенция обаче предупреждава, че дори и може да се окаже недостатъчно. НАСА се нуждае от по-голям брой астронавти, които да могат да поемат различни мисии и задачи в зависимост от различни ситуации - невъзможност на предварително зачисления астронавт да изпълни мисията, отказ, увеличение на екипите и др.
Астронавтите имат много задачи и на Земята. Те участват в различни проекти, имат лидерски и комуникационни роли, често са и говорители на НАСА.
Aстронавтите масово се оплакват oт странни болки
Космонавтите на МКС имат възможност да посрещнат Нова година 15 пъти
Освен това предстоят и големи, амбициозни мисии като Artemis, която да изпрати хора на Луната. Липсата на достатъчно астронавти, които да поемат всички задачи, може да доведе до проблеми за екипите и дори отлагане на мисиите във времето, предупреждава докладът.
Още успешни и важни маневри за "Джеймс Уеб"
НАСА удължи живота на космическата станция
Проблемът е странен, тъй като има голям интерес от хората. За последните 10 места например са кандидатствали над 12 000 души.
5 любопитни факта за новия космически телескоп
Снегът на Марс може да се стопява до течна вода
Затова докладът препоръчва на НАСА да подобри координацията между звената си, за да оптимизира и увеличи ефективността на обученията си и планирането на мисиите. Друг съвет е агенцията да увеличи сегашния си минимален праг на активни астронавти, за да се справи с предстоящите мисии през следващите пет години.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!