А строномите на НАСА са открили няколко необичайни процеса в атмосферата на Юпитер. Данните са от сондата Juno, която обикаля около най-голямата планета в Слънчевата система, съобщава онлайн изданието DigitalTrends.
Едно от откритията са необичайни светкавици. Те не се образуват от водни облаци както на Земята, а от "разтвор с амоняк и вода". Светкавиците са "плитки", като не са ново явление. Те са наблюдавани още от "Вояджър", но тогава се смяташе, че произлизат от водни облаци, както на Земята.
Новите данни на Juno показват, че процесът е доста по-различен и вероятно по-сложен. Светкавиците са доста по-малки и къси. Те се случват на много по-голяма височина, отколкото се смяташе за възможно. Една от въможните причини за това е наличието на амоняк в атмосферата на Юпитер. В комбинация в по-силните бури на Юпитер, това извежда вода и лед по-високо в атмосферата и там влиза в съприкосновение с парите от амоняк. Това образува разтвора и води до проблясъите.
Според учените амонякът влиза в ролята на "антифриз" и намалява точката на топене на леда. Падащите капки от амоняк и вода се сблъскват с качващите се нагоре ледени кристали и това "електрифицира" облаците. "Това беше голяма изненада за нас, защото такива облаци не съществуват на Земята", коментира Хайди Бекер, част от екипа на Juno.
Едно от другите открития е и фактът, че амонякът в атмосферата се групира в "мека" градушка. Ледените топчета са сравнително размекнати, но достатъчно тежки, за да пропадат ниско в атмосферата. Така амонякът слиза и по-ниско до повърхността на планетата.
Тези метеорологични процеси на Юпитер са важни не само за опознаването на газовия гигант. Астрономите ще използват данните и за да откриват по-лесно екзопланети около далечни звезди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!