У чени на Университета на Колорадо и НАСА са открили три уникални по рода си планети. Те се отличават с факта, че са с много ниска плътност и учените ги сравняват със захарен памук.
Учени търсят извънземни чрез изчезнали звезди
Трите планети са с най-ниската плътност, наблюдавана досега. Общо досега са наблюдавани по-малко от 15 подобни планети с ниска плътност, които учените определят като "суперпухкави".
Учени заснеха хиляди галактики от ранната Вселена
Но трите планети около звездата Kepler 51 се отличават дори и от тях. Те са "директно противоположни на това, което предподаваме в класните стаи", казва Закори Берта-Томпсън, съавтор на проучването.
Планетите са открити още през 2014 г., но наскоро са били разгледани по-подробно чрез телескопа "Хъбъл". Kepler 51 се намира на около 2400 светлинни години от Земята, като е сравнително млада звезда на около 500 млн. години.
Трите планети имат много големи и гъсти атмосфери, което озадачава учените. Чрез уредите на "Хъбъл" те успяват да погледнат към тях и да анализират самите планети.
И трите имат много ниска плътност - под 0,1 грама на кубичен сантиметър. Това е почти идентична плътност със захарния памук.
Самите атмосфери се оказват по-плътни и въпреки че учените очакват това да се дължи на водни молекули, такива липсват. Учените смятат, че гъстата атмосфера може да се дължи на на солн кристали или метан, подобно на луната Титан на Сатурн.
Кометата "Борисов" премина близо до Земята
Възможно ли е да има черна дупка в Слънчевата система
Самите планети изглежда отделят голямо количество газ с високо темпо - десетки милиарди тонове на секунда. Това води до смаляване на обема на планетите. А ако темпото се запази през следващите милиард години, планетите може да се превърнат в далеч по-познат клас и да наподобяват Нептун.
Учените все още имат много неотговорени въпроси за тези планети. Те се надяват, че новият космически телескоп "Джеймс Уеб" ще им помогне. Телескопът трябва да влезе в употреба през следващите няколко години.
Откриха черна дупка, която "не трябва да съществува"
Кометите могат да пренасят живот между соларни системи
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!