А строноми на НАСА обявиха, че са открили свръхбързо "космическо гюле", което пътува из Вселената с изключително висока скорост. То е вследствие на експлозията на суперновата CTB 1, съобщава космическата агенция.
Ultima Thule е уникален "геоложки Франкенщайн"
Първите ясни снимки на Ultima Thule разкриха двоен обект
Обектът всъщност е пулсар, който носи официалното име PSR J0002+6216, но астрономите използват "галеното" име J0002. Той се движи с около 4 млн. км/ч и оставя след себе си опашка от отломки, която сочи директно към остатъците от експлодиралата супернова. С подобна скорост, пътуването между Земята и Луната би отнело само 6 минути.
"Космическият снежен човек" се оказа плосък
"Нови хоризонти" успешно изследва най-далечния обект
Именно благодарение на опашката, астрономите успяват да проследят първоизточника на пулсара, който е много плътна неутронна звезда, която се върти с много висока скорост. Учените се надяват откритието да им помогне да разберат повече защо и как експлодиращите супернови изстрелват неутронни звезди с толкова голяма сила.
Пулсарът е открит през 2017 г. от любителския проект Einstein@Home. Той се намира на около 6500 светлинни години от Земята в съзвездието Касиопея. Неутронната звезда се завърта около оста си 8,7 пъти в секунда. Всяка ротация изстрелва пулс от гама лъчи.
J0002 вече се намира на около 53 светлинни години от центъра на експлодиралата супернова. Високата скорост на движение и въртене оставя след пулсара опашка от магнитна енергия и ускорени частици, които се засичат чрез радиотелескопи. Самата опашка е дълга 13 светлинни години и сочи точно към центъра на суперновата.
Анализът показва, че суперновата е експлодирала преди около 10 000 години. J0002 обаче се движи с около пет пъти по-висока скорост от стредностатистическите пулсари и е по-бърз от 99% от тези, чиято скорост вече е била измерена.
При самата експлозия отломките на суперновата са се движили по-бързо от пулсара, но с течение на времето те са забавили своето движение, докато J0002 запазва скоростта си. Учените го описват като "гюле", защото не забавя скоростта си и нямат обяснение защо тя е толкова висока. Предстоят допълнителни проучвания на пулсара, които да потърсят отговор на въпроса.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!