Н АСА започва постепенно изключване на някои от модулите на двете сонди "Вояджър". Те са двата най-отдалечени създадени от човека космически обекти в историята, което води до нови предизвикателства, съобщава Digital Trends.
И двете сонди вече са извън рамките на Слънчевата система и макар да са изстреляни през 70-те години, все още работят. Проблемът е, че вече са много далеч и започват да губят мощност.
В опит да удължи максимално живота им, НАСА ще започне постепенно да изключва някои от системите. "Вече сме на 44 години и половина. На практика надскочихме гаранцията на двете проклетии 10 пъти", коментира Ралф МакНът, част от екипа на сондите.
НАСА създава екип от учени за изследване на НЛО
Въпреки възрастта си и огромната измината дистанция, двете сонди продължават да работят добре. "Вояджър 2" имаше лек проблем с мощността през 2020 г., а миналата година "Вояджър 1" имаше грешка в системата за контрол на височината. Въпреки това и двете продължават да събират научни данни и да ги предават до Земята.
Нов луноход ще решава "Лунната мистерия"
Първите снимки от "Джеймс Уеб" идват след месец
Учените се надяват, че чрез ограничаване на работата на някои модули, двете сонди ще получат още няколко години живот. Целта е той да продължи поне до 2030 г. Рано или късно обаче, контактът с тях ще бъде изгубен и тогава те ще продължат да пътуват в открития космос сами и с неясна съдба.
5 любопитни факта за новия космически телескоп
Сателитите на SpaceX пречат на телескопите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!