Н АСА обяви, че космическият телескоп Kepler вече е "пенсиониран". Той прекара 9 години в космоса и помогна за откриването на над 2600 екзопланети, включително такива, които имат потенциални условия за живот, съобщава космическата агенция.
НАСА все още има надежда за марсохода Opportunity
Непозната отломка притесни екипа на марсохода Curiousity
Причина за края на мисията на Kepler е, че той вече е свършил горивото. Без него той не може да коригира орбитата си, както и да прави снимки. Затова телескопът е оставен в сегашната си безопасна орбита, която е далеч от Земята и не представлява опасност за планетата.
Бурята на Марс обхвана цялата планета
Телескоп за пръв път засече звезда да унищожава планета
Kepler беше изстрелян на 6-ти март 2009 г. Първата му задача беше да наблюдава известно време зона с над 150 000 звезди в съзвездието Лебед. Още тогава той откри екзопланети (планети извън Слънчевата система), които са в обитаемата зона около своите звезди.
Четири години по-късно официалната мисия беше изпълнена. Механични проблеми спряха работата на телескопа за известно време, но учените намериха начин да ги заобиколят чрез използване на слънчевата светлина и това позволи да започне втора мисия. Тя продължи още четири години и помогна за наблюдаването на още над 350 000 звезди. Всичко това дава материал за анализиране на учените за още доста време напред.
НАСА оправи "Хъбъл" чрез класически земни методи
По-рано тази година Kepler подаде сигнал, че горивото му е на привършване. Учените направиха анализ как да използват пълноценно оставащото гориво, за да могат да изтеглят цялата информация от Kepler и да го обезопасят. Този процес вече е приключил, като Kepler вече "няма и капка гориво" и не е контактен.
Телескопът помогна на учените да разработят нови методи за анализ и изучаване на Вселената, направи много открития. Данните от телескопа показват, че между 20% до 50% от звездите на нощното небе вероятно имат малки скалисти планети с размери сходни на Земята и се намират в техните обитаеми зони. Все още да няма данни, че на някоя от тези планети има реални условия или форми на живот, на теория това означава, че може да имаме пряка видимост с подобна планета, макар и тя да е много далеч.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!