З аболяването на хора с извънземен вирус звучи като сценарий за научнофантастичен филм. Това обаче е съвсем реална заплаха, която е провокирала НАСА и учени по света да разработят план за защита на човечеството от извънземни бактерии, съобщава онлайн изданието Engadget.
Хокинг: След 600 г. Земята може да е кълбо от огън
Кои градове ще се наводнят при топенето на ледовете
Всъщност, учените работят по темата още от 1958 г. насам. През 1967 г. няколко държави подписват и Резолюция на ООН, която да управлява космическите мисии и пътувания. През годините се създават и пет категории, с които учените трябва да се съобразяват, когато разработват космически апарати.
Целта е да се гарантира, че земни микроби няма да стигнат до отдалечените светове и да нарушат техния баланс дори и там да няма живот. Именно затова апаратът Cassini изгоря в атмосферата на Сатурн през септември т.г.
Бил Гейтс със смразяващо предупреждение за света
Човекът е основната причина за затоплянето на климата
С напредъка на космическите програми обаче вече човечеството гледа към редовни пътувания до Марс например. Преди това има ще има и мисии с взимане и връщане на проби на Земята. Всичко това създава нови рискове - потенциално непознати и неоткрити към дадения момент извънземни бактерии да се озоват на Земята.
Затова НАСА има специален екип, който да се грижи за защита на Земята от подобни неканени гости. Това включва и разработка на методи, които да гарантират, че пробите, които пристигат от далечни светове, ще могат да се изучават в Земните лаборатории сигурно и безопасно.
Един от тях е DHMR, който нагрява компонентите на апарата до 110 градуса по Целзий в продължение на 47 часа или 125 градуса за 5 часа при почти нулева влажност. Технологията се използва и в момента и се смята за една от най-ефективните, като убива микроби не само по повърхността, но и вътре в материалите.
Технологията, разбира се, не е всесилна. Затова се работи и по допълнение чрез комбинация от въглероден диоксид и пероцетна киселина, за да се стерилизират компонентите. Тъй като Марс има високо ниво на въглероден диоксид, учените дори проучват възможности да създадат местна технология за намаляване на биориска още преди компонентите и пробите да тръгнат към Земята.
Наследникът на совалката с първи полет от 4 години насам
НАСА разработва и още една техника за почистване чрез разтвор от въглероден пероксид и вода, който да се пръска с много фини капки. Това обаче е метод, който ще се прилага избирателно, защото не е подходящ за цели кораби, а ако концентрацията на разтвора е прекалено силна, той ще е отровен за хората.
НАСА ще тества кораба за Марс до края на 2019 г.
Учените работят и по много други методи дори стерилизация чрез лъч от електрони. Специалистите казват, че може би някои мерки са твърде прекалени и притесненията са неоснователно големи. Тъй като обаче все още има много неясноти в състава и биоусловията на Марс например, те предпочитат да са сигурни и да имат множество готови методи, в случай на необходимост. Все пак никой не иска пандемия от космически вирус.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!