К итайски учени разработиха образен биомаркер за болестта на Паркинсон, който ще помогне за диагностицирането й и за разработване на лекарства, предаде Синхуа.
Болестта на Паркинсон поразява мозъка и е свързана със симптоми като тремор, забавяне на движенията и нарушения на съня, а сред застаряващото население се увеличават случаите й, казва проф. Е Къцян, който е част от научния екип.
Chinese scientists' stem cell experiment raises hopes for effective Parkinson's disease treatment https://t.co/3ZdjtGppEi pic.twitter.com/wOBSQumHC3
— Ingentium Parkinson's Disease (@Ingentium_PD) February 2, 2023
Той добавя, че ранната диагностика и предприемането на мерки за забавяне на развитието на болестта, дори предотвратяването й са основни научни предизвикателства за експертите, работещи в тази сфера.
Учените казват, че липсват маркери за откриване в мозъчните клетки на специфични патологични групи, известни като телца на Леви - важен индикатор за заболяването. Заради това диагностицирането му зависи главно от клиничните симптоми без обективни показатели, обяснява проф. Чжан Чжътао от университета в Ухан.
Chinese scientists’ stem cell experiment raises hopes for effective Parkinson’s disease treatment https://t.co/zmUgPvE4tp
— Marc LeBane (@Mavenmarc) February 1, 2023
Изследователският екип е разработил съединение с малка молекула с висока селективност за телцата на Леви, което може да осигури обективна основа за ранна диагностика и има голяма научна стойност и клинично значение.
Изследването е публикувано в списание "Сел".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!