М акар и кадрите, които НАСА и останалите космически агенции по света получават от своите телескопи, да не пристигат в тази цветова гама, в която ги виждаме впоследствие, те все пак са впечатляващи.
Вселената е един от най-лесно достъпните източници на вдъхновение.
Достатъчно е само да откриете място, далеч от града и градското светлинно замърсяване, както и да подберете безоблачно време, за да се впуснете в прекрасните картини на космическото пространство.
Днес ви представяме някои от най-впечатляващите кадри от космоса, заснети от телескопите на НАСА.
Сатурн
Шестата по ред планета в Слънчевата система е една от най-атрактивните както за наблюдение, така и за заснемане.
Самите астрономи от НАСА споделят, че не пропускат да използват момента, когато Сатурн се намира най-близо до Земята, за да го заснемат в целия му блясък, използвайки „Хъбъл”.
Галактиката UGC 695
Този кадър на „Хъбъл” улавя галактиката UGC 695, която се намира на цели 30 млн. светлинни години от Земята.
Това означава, че на светлината са ѝ нужни 30 млн. години, за да пропътува разстоянието между UGC 695 и нашата планета.
Звездни останки
Този кадър, отново дело на „Хъбъл”, показва останките след избухването на звезда, намираща се на 10 000 светлинни години от Земята.
Това, което виждаме, очаква и нашето Слънце, което след превръщането си в червен гигант ще се срине под натиска на собствената си гравитация и горните му слоеве ще избухнат, разпръсквайки звезден материал на огромни разстояния.
След това от Слънцето ще остане едно бледо бяло джудже, заобиколено от звезден прах. Точно, както виждаме и на кадъра, заснет от „Хъбъл”.
Звездна смърт
Кадърът е заснет от космическият телескоп „Чандра”, който улавя обектите, излъчващи рентгеново лъчение.
На снимката виждаме Касиопея А, намираща се на 11 000 светлинни години от Земята, и остатъците от избухването на свръхнова. Един от възможните последни етапи на звездната еволюция.
В свръхнови обикновено се превръщат много по-масивни звезди от Слънцето.
Галактическа прегръдка
Този кадър на „Хъбъл” обрисува сливането на две галактики в една.
Нещо, което ще се случи и с нашата галактика – Млечен път, която до няколко милиарда години ще се слее със съседната галактика – Андромеда.
На ръба на спиралата
Галактиката NGC 3432, заснета от „Хъбъл”, прилича на Млечния път.
Интересното в този кадър е, че NGC 3432 е обърната към Земята напречно, като това, което виждаме е един от спиралните ръкави на галактиката.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!