Г одината е 1989-а. „Вояджър 2“ влиза в историята като първият и единствен до момента космически апарат, преминал покрай най-далечната планета в Слънчевата система – Нептун (в интерес на истината, по това време Плутон носеше тази титла, но близо две десетилетия по-късно беше обявен за планета-джудже, губейки статута си на пълноправен член на Слънчевата система заради малките си размери).
„Вояджър 2“ откри шест нови луни, засне първите изображения на пръстените на Нептун и регистрира една изключително яростна буря.
Въпросната стихия изуми учените. Тя представляваше антициклон със скорост на ветровете, достигаща изумителните 2414 км/ч! Това е абсолютен рекорд за Слънчевата система. За сравнение, ветровете около ръба на прословутото Голямо червено петно на Юпитер, което също е антициклон, са с далеч по-скромна скорост – около 430 км/ч.
Впечатляващата буря на Нептун стана известна с името Голямото Тъмно Петно. Пет години след откритието на „Вояджър 2“, телескопът „Хъбъл“ отправи погледа си към далечната планета с надежда да разкрие загадките на мощната стихия. Но напразно. Тя вече не беше там. Учените тогава предположиха, че подобни бури може би се формират периодично и ще получат нов шанс да видят подобно явление.
Това се случи през 2016 г., когато в северното полукълбо на Нептун беше регистрирана почти идентична стихия. Тя получи прякора Северното Голямо Тъмно Петно и беше видима в продължение на няколко години. Преди няколко месеца „Хъбъл“ засне още една такава буря. Учените предполагат, че подобни тъмни петна изчезват, когато се приближат до екватора на Нептун или в резултат на други механизми, неизвестни до този момент.
.@NASAHubble, what's the weather... on Neptune? 💨 🌩️ ️
— NASA (@NASA) 25 март 2019 г.
A storm tracking team at @NASAGoddard analyzes telescope data to observe the formation and paths of weather systems on the icy planet. What's next? Studying the storms' vortex and wind speed: https://t.co/z171Kv7JHh pic.twitter.com/B9C6IOkRms
Астрономите са озадачени и от температурата на Нептун. Той е по-топъл от Уран, независимо от факта, че се намира много по-далеч от Слънцето. Тук трябва да се отбележи, че и двете планети са от групата на т. нар. газови гиганти и изследването им не е никак лесна задача. „Можем да измерваме температурата само в най-външните слоеве“, отбелязва Майкъл Уонг от университета в Бъркли в интервю за изданието All About Space.
Експерти обясняват, че Нептун излъчва два пъти повече топлина, отколкото получава от Слънцето, а Уран не. Каква е причината за това? Отговорът вероятно се крие в гравитационното свиване. „Тъй като Уран бавно се свива, материята, попадаща навътре, променя потенциалната си енергия в топлинна, която след това се освобождава нагоре, към повърхността“, обяснява Джошуа Толефсон, който също работи в университета в Бъркли.
Друг потенциален отговор на въпроса защо Уран отделя по-малко топлина се крие във факта, че той е по-стар от Нептун. „Колко топлина излъчва една планета, зависи най-вече от това колко е стара и колко бързо или бавно отделя тази топлина“, отбелязва Ейми Саймън от НАСА. „По-старите планети са по-студени. Колко бързо отделят топлина зависи от вътрешната структура и състав, облачните слоеве, конвекцията и т.н.“, обяснява още тя.
Почти сигурно е, че има пряка връзка между температурата на Нептун и мощните бури, формиращи се на планетата. Но каква точно е тя е трудно да се определи. Основната причина е, че една година на Нептун продължава цели 165 земни години и учените просто не са имали възможността да проследят смяната на сезоните на Нептун с помощта на модерните инструменти за наблюдение и анализ.
Разкриването на мистериите на Нептун може да отговори на много въпроси, свързани с произхода и еволюцията на Слънчевата система. Изследванията, обаче, изискват много търпение, както и доверие в бъдещите поколения учени.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!