Г лобалното затопляне ще доведе до катастрофално разчупване на най-големия леден шелф в Антарктика, предупредиха учените днес, цитирани от "Дейли Мейл".
Загубата на ледения шелф Ларсън Си може да се случи в рамките на един век, но по-ранен колапс не е изключен, а
това би имало големи последствия за нивото на световния океан.
"Сега ние знаем, че два различни процеса причиняват истъняването на Ларсън Си и го правят по-малко стабилен", каза Пол Холанд от Британския арктически топографски институт, който е провел изследванията.
"Ако този огромен леден шелф се срине, това ще позволи на второстепенните ледници зад него да паднат по-бързо в морето, което след това ще допринесе за повишаването на морскоторавнище", обяснява той.
Затоплянето на моретата и загубата на лед ще повиши средното морско равнище с между 40 и 63 см, но в края на сценария повишението може да достигне и 82 см заради емисиите от парникови газове.
За жителите по крайбрежията последиците от покачването на морското равнище ще бъдат много. Те включват наводнения заради бури, загуба на земеделски земи и проникване на сол в подпочвените води.
Ларсън Си е четвъртият по големина леден шелф в света, като той обхваща територия от около 55 хил. кв. км или почти два пъти колкото Белгия.
Два далеч по-малки шелфове на източната страна на полуострова се сринаха през последните две десетилетия. Първият – Ларсън Ей е загубен през 1995 г.
Последва го Ларсън Би през 2002 г, който беше с размерите на американския щат Роуд Айлънд. Събитието с Ларсън Би няма прецедент от последния ледников период преди около 12 хил. години, казват полярници.
Новото изследване комбинира данни от сателитни измервания и осем радарни проучвания в периода от 1998 до 2012 г. То установило, че Ларсън Си е загубил приблизително 4 метра лед през този период и повърхността му е намаляла с приблизително 1 метър.
Затоплените морета дълбаят в него отдолу, а по-топлата атмосфера създава въздух, който премахва от повърхността му мекия сняг от повърхността му. В резултат на това ледът на повърхността става все по-компактен и плътен, което притиска и отслабва вътрешната структура на шелфа.
Въпреки значителните неизвестни, има причина за безпокойство, казват авторите на изследването. "Колапсът може да се случи в рамките на един век, но може да е и по-рано и то със слабо предупреждение. Вече има цепнатина в леда и тя може да стане още по-голяма", съобщиха от Британския арктически топографски институт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!