Рисунките в пещерата Шове в Югоизточна Франция, открити през 1994 г., вероятно са най-древните в света и датират отпреди 32 хил. години.
Това сочат резултатите от ново проучване.
За целите на проучването учени под ръководството на Бенжамен Садие от Френския национален център за научни изследвания прибягнали до геоморфологичен анализ на единствения вход в пещерата и до датиране с хлор 36.
Първата технология позволява да се обясни сформирането на различни земни релефи, а втората показва времето, изтекло от мига, в който скала за пръв път е била изложена на ефекта от атмосферата.
Предишни изследвания с въглерод 14 показаха, че рисунките вероятно са създадени преди около 31 хил. години.
Експерти обаче оспориха тези резултати, като заявиха, че рисунките може би принадлежат към мадленската култура отпреди 12 000 - 17 000 години.
Експертите откриха сходства между техниките на рисуване в пещерата Шове и онези, които са характерни за мадленската култура.
Според Садие и колегите му геоморфологичният анализ и датирането с хлор 36 са показали, че скала над входа на пещерата се е срутила няколко пъти, като за пръв път това е станало преди 29 хил. години, а за последен - преди 21 хил. години.
Така след това до пещерата не е имало никакъв достъп.
Входът й бе отворен отново през 1994 г., в момента на откриването й от Жан-Мари Шове.
Авторите на проучването са убедени, че рисунките са на повече от 21 хил. години, като се има предвид затварянето на входа на пещерата заради срутване.
Предишно датиране на скалите, върху които са създадени рисунките, на дървени въглища и животински кости във вътрешността на пещерата пък навежда на мисълта, че тези творби на скалното изкуство датират отпреди 30 000 - 32 000 години.
Резултатите от проучването са публикувани в "Протоколи на американската Национална академия на науките".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!