С лънчевото петно AR 12192 се появи в средата на октомври и бързо достигна гигантски размери. Подобни петна сигнализират за съществуване на активни райони на Слънцето, които са под въздействието на силни магнитни полета. Там температурата е малко по-ниска, отколкото в останалата част от слънчевата повърхност, съобщи сп. "Сианс е авнир".
Тези петна са в основата на слънчеви изригвания. AR 12192 вече предизвика 10 силни слънчеви изригвания, които обаче не причиниха щети на Земята.
AR 12192 достигна максимални размери от 2750 микро хемисфери (1 микро хемисфера се равнява на около 1 милион кв.км). Става въпрос за 33-ото най-голямо петно в около 32 000 активни района на Слънцето, наблюдавани от 1874 г. Това е и най-голямото слънчево петно от 18 ноември 1990 г. Тогава бе наблюдавано петно с размери 3080 микро хемисфери.
Както всички слънчеви петна, AR 12192 също предизвика слънчеви изригвания. Те причиниха смущения в радиокомуникациите на Земята, но не бяха придружени с изхвърляне на коронарна маса.
То може да отключи магнитни бури на нашата планета и да наруши функционирането на телекомуникационните спътници.
"Въпреки изригванията, този район не бе в основата на значимо изхвърляне на коронарна маса", заяви Алекс Йънг от центъра за космически полети "Годард" на НАСА.
"AR 12192 ни показа, че голям активен район невинаги е свързан със значимо изхвърляне на коронарна маса", поясни още специалистът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!