А строноми на НАСА приключиха наблюденията на екзопланетата WASP-121b, която беше открита през 2015 г. Още тогава тя привлече вниманието със суровите си условия и беше наречена "Горещият Юпитер", съобщава CNET.
Планетата е наблюдавана с телескопа "Хъбъл", както и с телескопи на Земята като тези на Южноафриканската астрономическа обсерватория. Тя е малко по-голяма и тежка от Юпитер, но много по-гореща, като е твърде близо до звездата си и може да бъде разкъсана от гравитационните сили.
WASP-121b обикаля около звездата си веднъж на всеки 1,3 земни дни. Тя е със "заключена" орбита, както е Луната спрямо Земята. Така едната ѝ половина е постоянно огряна и гореща, докато другата е в тъмнина.
Суперкомпютър пресъздаде историята на Вселената
Астрономите определят системата от екзопланетата и звездата като една от най-екстремните досега. Наблюденията през годините показват, че екзопланетата има атмосфера с водни изпарения в нея.
Въпреки това не е възможно да има живот на нея. Планетата е съставена предимно от разтопени тежки метали, които са много горещи. Дори "студената" и тъмна страна е изключително гореща с температури поне 1200 градуса по Целзий. Осветената страна е още по-гореща с температури от над 2500 градуса по Целзий.
Освен това WASP-121b е характерна и с много мощни ветрове. Тяхната скорост прехвърля 17700 км/ч.
Нова теория: Животът на Земята е започнал с отрова
Самата атмосфера също е съставена от множество химикали. В тъмната страна те са предимно в облаци от желязо и титаний, както и минерала корунд, който е от съставните на сапфирите тук на Земята. Когато облаците достигнат горещата страна на "горещия Юпитер", те се нагряват, металите в тях се топят и падат като дъжд от течни скъпоценни камъни, казват астрономите.
Мъск: Един ден може да направим Марс като Земята
Магнитна буря повреди 40 сателита на SpaceX
Екзопланетата се намира на около 900 светлинни години от Земята. Учените планират да я анализират и с помощта на космическия телескоп "Джеймс Уеб", който ще започне работа по-късно тази година. Той е още по-мощен, като ще позволи събиране на по-подробна информация за екзопланетата.
Aстронавтите масово се оплакват oт странни болки
5 любопитни факта за новия космически телескоп
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!