Н а Марс няма течаща сладка вода, но според нов анализ на учени, може да има доста "локви" със солена вода. Това смятат учени от няколко американски университета, които са публикували своето проучване в журнала Nature.
Учени откриха най-близката черна дупка досега
Те смятат, че на Марс може да се образуват локви с много солена вода с високо съдържание на калциев перхлорат. Той може да се втечнява, когато изсмуква влага от атмосферата и е на повърхността на Марс.
Астероид прелетя "на косъм" от Земята
Компютърният модел на учените показва, че 40% от повърхността на Марс е подходяща за образуването на такива локви. Това все още не се приема за категорично доказателство, че съществуват, но е достатъчно да се провери дали наистина е така.
Данните показват, че дори и да има такива локви, те най-вероятно не се задържат за повече от около шест часа. И при това е възможно да се образуват само в определен период от време - около две земни седмици през годината.
"Хъбъл" откри екзопланета на която вали дъжд от желязо
Междузвездната комета "Борисов" изненада учените
Анализът посочва още, че локвите са много студени, до над -45 градуса по Целзий, което е твърде студено за поддържането на познатия живот. Това все пак може да е от полза - ако всичко се потвърди, тези региони може да се окажат подходящи за кацане на апаратура и хора, защото няма да има риск от пренасяне на земни микроби на Марс. Едно от важните изисквания на всяка космическа мисия е именно да се гарантира, че на посетения обект няма да бъдат пренесени и установени земни микроби.
Астрономи доказаха още една теория на Айнщайн
Учени откриха най-ярката супернова досега
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!