М арс се смята за неактивна планета от геложка гледна точка. Според ново проучване обаче, Червената планета все още може да има активни процеси и вулкани, съобщава DigitalTrends.
Според астрономи от Университета на Аризона и Института по планетарни науки на Марс има индикации за изригващи вулкани в рамките на последните 50 000 години. Данните за анализа са събрани от обикалящите в орбита около Марс апарати, които наблюдават Червената планета.
НАСА записа звука от полета на марсианския хеликоптер
От тях се виждат вулканични наслоявания, които са по-скорошни спрямо останалите открити досега. Откритите наслоявания наподобяват старите вулканични изригвания на Луната и Меркурий. Те не са като останалите наслоявания на Марс, казва съавторът на проучването Джеф Андрюс-Хана.
Според събраните данни за състава на наслояванията, те са по-нови от останалите и са се образували след като магма е била избутана на повърхността заради разширяващи се газове. Изригването е било доста мощно, като е изстреляло пепел на над 9 км. височина.
Прототип на Starship направи първото си успешно кацане
Трудно е да се каже дали изригването е последно или е част от текущ геоложки процес. От гледна точка на възрастта на планетата, изригването е съвсем скорошно и може да е индикатор, че макар и бавно, има продължаваща активност.
Това е добра новина, тъй като означава, че под повърхността на Марс може все още да има места с подходящи условия за поддържането на организми. "Данните изглежда ни казват същото - Марс не е мъртва", казва Андрюс-Хана.
SpaceX ще превозва астронавти до Луната
Мъск: Ще има хора на Марс след 5 години и половина
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!