С нежният леопард беше заловен на местопрестъплението. Притиснат в ъгъла на оградата, която би трябвало да пази добитъка, той вече е убил няколко овце и кози.
Така Тотишо Давлатназаров Мубаракадамович, пастир в отдалечените планини на Памир, направи онова, което смяташе за редно да направи. Той взима най-близкото, достъпно оръжие – лопата и убива дивата котка.
Пастирът се надява да възстанови тежките загуби на поминъка му, чрез продажбата на кожата и костите на животното.
Незаконно придобитите леопардови кожи се продават като украса за стена, а части от тялото на котката – за традиционни азиатски лекарства.
Но в малките общности новините се разпространяват бързо. Местните власти се задействаха, готови да наложат сурово ой получава по 40 долара на месец като учител и пастир, но беше изправен пред глоба от 32 хил. долара.
#SnowLeopard - Hunt for the Grey Host - by BBC Earth https://t.co/A4OgsPvOAN pic.twitter.com/lIkUMJUmse
— WildTiger (@WildTigerNews) March 8, 2016
Тежкото положение, в което се намира Мубаракадамович стига до ушите на Таня Росен, директор на програма „Пантера“ за защита на снежния леопард в Таджикистан. Тя убеждава пастира да даде тялото на леопарда на Комисията за защита на околната среда и таджикската академия на науките и да обещае, че никога повече няма да убие друг хищник, а в замяна глобата му ще бъде отменена.
Освободен от финансовата тежест, Мубаракадамович е дълбоко благодарен. По своя собствена инициатива той обединява останалите от селото и създава мрежа от информатори, за да се предотвратят бъдещи убийства на снежни леопарди.
Историята за Мубаракадамович не е нещо необичайно.
Съществуването на снежния леопард е обвито в конфликти.
Почти навсякъде където се срещат, яхната месоядна природа го сблъсква с хората и така ловецът се превръща в ловуван. Снежните леопарди са котка в криза.
В същото време те имат призрачно величие. За да заснеме мистиката и великолепието на снежните леопарди, филмов екип на Би Би Си отива в Лакар, Индия. Целта им е една – да уловят в кадър загадъчната котка, която се катери по планините.
save for later - this @BBCEarth story on the search for a snow leopard is a real beauty https://t.co/nL7rTG9Y4B pic.twitter.com/BFV07h09F9
— eddie mullan (@eddiemullan) March 7, 2016
Индия има национален план за опазване на снежния леопард. Такъв имат и Монголия, Пакистан, Непал и Русия. Тези планове са много необходими, тъй като
котката от покрива на света се бори за своето оцеляване.
Да ги заснемеш не е никак лесно, тъй като снежните леопарди са неуловими, а маскировката им е безупречна. В световен мащаб обаче са останали само между 4000 и 6000 екземпляра.
VIDEO: Stunning footage of #Snow #leopard wandering the mountains of #Nepal. (1/2) #RZSS #Conservation #cameratrap pic.twitter.com/tKGzwyiQpz
— RZSS (@rzss) March 9, 2016
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!