И лон Мъск отново заяви, че човечеството трябва да стане междупланетарна цивилизация, за да оцелее. Той припомни основната си цел - пътуванията и колонизирането на Марс и призова "да ги направим реалност".
"Един ден може да направим Марс да е като Земята", зяви Мъск, който представи напредъка на SpaceX по разработката на кораба Starship и ракетата-носител Super Heavy. Той бързо уточни, че много неща са възможни на теория, но на практика някои от тях ще са изключително трудни.
Колонизирането на Марс и превръщането му в обитаема планета ще е подобно трудно предизвикателство, което ще изисква много работа. Според Мъск обаче няма друго решение. "Ще бъда честен: в наши дни цивилизацията се усеща леко крехка", заяви той.
Магнитна буря повреди 40 сателита на SpaceX
За да може човечеството да колонизира Марс, първо ще трябва да стигне до Червената планета. При това с възможно най-евтиния и сигурен транспорт, който да се използва масово.
Именно това е задачата на SpaceX в момента - да завърши разработката на кората Starship и ракетата Super Heavy. Мъск обяви, че Super Heavy ще има два пъти повече мощност от най-мощната космическа ракета в момента - Saturn V. Това ще бъде най-големият летящ обект от какъвто и да е тип в историята на човечеството.
Сателитите на SpaceX пречат на телескопите
"Ракетата е 70 метра висока, но екипа махна една допълнителна секция и напълно случайно вече е 69 метра", заяви Мъск в типичния си стил. Върху нея е поставен и Starship, който пък има най-големия топлинен щит в света и "може да издържи екстремни температури, но не е лудо скъп".
Мъск описа и част от амбициите на SpaceX. "Целта ни е да правим една ракета на месец и по един кораб на три дни. Ще има повече кораби, защото ракетата, макар и гигантска, ще се връща на Земята за около шест минути", описва той.
Компанията иска да изстрелва общо 10 Starship-а три пъти дневно. Според Мъск, това ще е критично за колонизирането на Марс и поддържането на живота там. "Ако корабите спрат да идват от Земята поради каквато и да е причина, градът ще загине", казва той.
НАСА се притеснява от недостиг на астронавти
За целта SpaceX иска да направи така, че Starship и Super Heavy да могат да кацат обратно на същата площадка, от която са изстреляни и да бъдат улавяни от роботизираните ръце на стартовата кула. Така апаратите ще могат бързо да бъдат преглеждани, обслужвани и подготвяни за следващо изстрелване.
Това все още не е реализирано експериментално. Няма и орбитален полет на Starship или на Super Heavy. За целта е нужно разрешение от американската Федерална администрация по авиацията. Мъск заяви, че то се чака, но няма информация какъв е напредъкът и кога ще има решение: "Имаме бегла индикация, че решението ще е през март, но само това знаем". Все пак той заяви, че е уверен, че Starship ще стигне орбита до края на тази година. За разлика от предишни изяви, този път Мъск не обяви срокове за нито една от целите.
Част от финансирането на тези проекти ще идва от другите мисии на SpaceX. Компанията ще продължи с комерсиалното извеждане на сателити, като подготвя и поредица мисии с НАСА, включително и такива, свързани с Луната, заяви Мъск и допълни, че "в бъдеще ще има новини, за които мисля, че много хора ще са развълнувани".
Aстронавтите масово се оплакват oт странни болки
5 любопитни факта за новия космически телескоп
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!