Мързелът може да е заложен в нашето ДНК, твърдят учени.
Генетични белези може да са в основата на липсата на мотивация на някои хора да извършват физическа работа и упражнения, твърди изследване, цитирано от "Дейли Мейл".
Водещите заседнал начин на живот могат да се проснат обратно на любимия си диван и да си отдъхнат - учени от САЩ са установили, че
някои индивиди просто са родени да лентяйстват,
твърди проучването.
Специалисти от университета на Мисури са установили, че съществува генетична връзка, която определя дали даден индивид ще бъде физически активен, или ще прекарва дните си седнал и полегнал, дори с риск да затлъстее заради обездвижването.
"Установихме, че е възможно човек да е генетично предразположен към мързел", казва професор Франк Буут от изследователския екип.
"Това може да е важна стъпка към идентифицирането на причините за затлъстяване при хората", продължава специалистът.
"Ще бъде много полезно да можем да разберем само от гените на човек, че той е предразположен да няма мотивация за упражнения и физическа активност, защото това може да е сред причините да натрупа излишни килограми", заяви още проф. Буут.
Изследването, публикувано в "Американски журнал за физиология", измерило по колко пъти плъховете са се качили на колелото за период от шест дни.
След това размножили плъховете, попадащи в топ 26 на най-енергичните тичащи. Същото направили и с най-мързеливите животинки.
Размножителната програма била повторена до десетото поколение.
Поколенията на бързите плъхове тичало десет пъти повече от поколението на мързеливите.
Учените изследвали нивата на митохондрията в мускулните клетки на плъховете, тяхното цялостно телесно състояние и изготвило генетични оценки.
"Намерихме малки разлики в структурата на тялото и нивата на митохондрията в мускулните клетки на плъховете. Най-важното, което открихме, са генетичните разлики между активните и мързеливите поколения", заяви доктор Майкъл Робъртс – съавтор на изследването.
Мързелът се крие в гените
Някои индивиди просто са родени да лентяйстват, твърди ново проучване от университета на Мисури
10 април 2013, 18:03
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!