Н ово изследване потвърждава, че продължителното излагане на дори ниски нива замърсен въздух може да доведе до мозъчно увреждане, което предхожда други, свързани с възрастта неврологични смущения, съобщи ЮПИ.
Изследването е извършено от екип под ръководството на Елиса Уилкър от медицинския център Бет Израел Дийкънес и Харвардския университет.
Екипът тествал продължителния ефект от излагането на съдържащите се във въздуха фини прахови частици, чиито размери са по-малки от 2,5 микрона в диаметър.
Между 1995 г. и 2005 г. учените ползвали ядрено-магнитен резонанс, за да изследват мозъците на над 900 здрави доброволци над 60-годишна възраст, които живеят в района на Бостън и на Ню Йорк. Така било установено, че увеличеното тегло на фините прахови частици с 2 микрограма на кубичен метър въздух е свързано с 0,32-процентно намаляване на обема на мозъка и с 46-процентно увеличаване на риска от т.нар. тих инсулт.
В редица случаи той не показва симптоми, но увеличава риска от бъдещи инсулти.
"Тихият" инсулт е свързан с влошени когнитивни функции и деменция - поясни Уилкър. - Изследването разкрива вредния ефект от продължителното излагане на дори ниски нива замърсен въздух върху мозъка".
Според Световната здравна организация (СЗО), около 7 милиона души са починали през 2012 г. в резултат на ефекта от замърсен въздух, като 40 на сто от тези смъртни случаи са свързани с инсулти.
Резултатите от изследването са публикувани в журнала "Строук" (Stroke).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!