Б олестите, разпространявани чрез мръсна вода и лоши санитарни условия, са петият най-голям убиец на жените в света, причиняващ повече смъртни случаи от СПИН, рак на гърдата или диабет, предаде Ройтерс, позовавайки се на анализ, направен от организацията "УотърЕйд".
Близо 800 000 жени умират всяка година заради липсата на достъп до безопасни тоалетни и чиста вода, показва анализът, базиран върху данни от Института за здравна метрика и оценка в Сиатъл, САЩ.
"Тази напълно неприемлива ситуация засяга образованието, здравето и достойнството на много жени и момичета, а в много случаи в крайна сметка води до ранна и безсмислена смърт", казва изпълнителният директор на "УотърЕйд" Барбара Фрост.
По-смъртоносни от мръсната вода и лошите санитарни условия за жените са единствено сърдечносъдовите заболявания, инсултът, инфекциите на долните дихателни пътища и хроничната обструктивна белодробна болест, отбелязват авторите на анализа.
Над един милиард жени в света или една на всеки три, нямат достъп до безопасна лична тоалетна, докато 370 милиона - или една на всеки десет, са лишени от чиста вода.
Мръсната вода и лошите санитарни условия са в основата на проблеми като майчина и детска смъртност и сексуално насилие.
Много жени в развиващите се страни раждат у дома, без да имат достъп до чиста вода, излагайки себе си и бебетата си на инфекции. Липсата на безопасни тоалетни принуждават жените да се облекчават навън, често през нощта, което ги излага на риск от сексуален тормоз и посегателство.
От друга страна в повечето бедни страни осигуряването на чиста вода е отговорност на жените и момичетата. Ходейки с часове наред до кладенци и обратно, те са лишени от възможността да учат или да се грижат за семействата си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!