Мигането е необходимо на мозъка за кратки паузи, разкриха учени от университета на Осака, Япония. Краткото затваряне на очите не служи само за овлажняването им, но и помага на мозъка да изключи за момент и да си вземе малка почивка.
Повечето от нас премигват по 15-20 пъти на минута. Със затворени очи прекарваме около 10% от времето, когато сме будни.
Когато притваряме очи, мозъкът попада в режим на готовност, при който мислите се реят свободно. Тези психични почивки може да продължат от частица от секундата до няколко секунди, преди вниманието да се възстанови напълно.
С помощта на скенер японските учени проследили приливите и отливите на кръв в областите на мозъка, асоциирани с концентрацията и вниманието. Така открили, че когато притваряме очи, те моментално изключват.
Мозъкът изпада в пасивно състояние, нещо като кратка дрямка. Същото състояние настъпва и когато не сме ангажирани с активни задачи като четене, говорене и нашите мисли се реят свободно.
Когато слушаме друг човек да говори, обикновено мигаме в края на изречението, разкриха още учените.
Когато лъже, човек притваря очи по-рядко. След като изрече лъжата обаче мига по-често, отколкото онези, които говорят само истината.
Когато гледаме филм пък, притваряме очи, когато актьорът напуска сцената или камерата превключва на друг план.
Проучването в Осака е върху 20 здрави и млади доброволци. Мозъкът им е наблюдаван със скенер докато те гледали откъси от комедия с мистър Бийн. Изследването е публикувано в специализираното издание Proceedings of the National Academies of Science.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!