Дали една романтична връзка ще бъде трайна може да се разбере по мозъчните гънки, пише в. "Дейли телеграф", позовавайки се на резултатите от американско изследване.
Авторите на проучването от университета "Стоуни Брук" в Ню Йорк са открили отличителни модели на мозъчна активност при влюбени доброволци.
Специалистите смятат, че могат да използват данните от мозъчни скенери, за да прогнозират дали партньорите ще останат заедно.
"Всички участници в експеримента бяха силно влюбени в половинките си и това бе отразено от мозъчните скенери. Открихме обаче и някои по-трудно доловими индикации, разкриващи колко стабилни са чувствата им", обяснява професорът по социална психология Артър Арън.
Ако силното чувство е комбинирано със сигнали, че влюбените могат да контролират емоциите си, за да виждат партньора си в положителна светлина и да са по-слабо критични към него, има голяма вероятност връзката им да е трайна, допълва специалистът.
За целите на проучването изследователите са сканирали мозъчната дейност на доброволците с ядрено магнитен резонанс.
В експеримента са участвали страстно влюбени хора, които имали връзка с партньорите си от около една година. Докато мозъчната им дейност била сканирана, на доброволците били показани снимки на половинките им.
Участниците трябвало да извикат в съзнанието си спомени, свързани с любимите им хора.
След кратък размисъл им били показани фотографии на техни познати, с които не са имали романтична връзка.
Три години по-късно специалистите сравнили мозъчните скенери с развитието на всяка връзка. Оказало се, че половината от участниците все още са със своите половинки.Учените са установили, че в оригиналните скенери на онези от доброволците, чиято любов е устояла на времето, нивата на мозъчна активност са били повишени.
Същевременно друга част от мозъка - участък, известен като междинен орбитофронтален кортекс, е показвала понижена активност. Понижената активност в тази зона кара учените да смятат, че въпросните индивиди са по-слабо критични в преценките за техните партньори.
Авторите на проучването обясняват, че то е приложимо в помощ на партньорите с проблеми в отношенията.
"Мозъкът е много сложно нещо и учените все още не могат прецизно да изследват неговите способности и качества. Но той ни позволява да видим какво точно се случва в главата на човек, което обикновено се различава от това, което пациентът казва. Благодарение на това изследване можем да стигнем до извода, че много хора не познават сами себе си и не са толкова привързани и влюбени в някого, колкото си мислят", продължава специалистът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!