С ънят е безценен за доброто качество на живот на всяко живо същество. Ползите от хубавото наспиване са добре известни на всички, но има ли начин активно да вършим някаква дейност докато спим? Например да научим чужд език?
Учени от Университета на Лондон извършват поредица проучвания в търсене на отговор, съобщава DigitalTrends. Сънят е важна стъпка от запомнянето на нова информация. Докато човек спи, мозъкът му работи активно. Има различни теории за ефекта на сънищата и в кои фази на съня се сънува.
Това, което изглежда, че се ползва с известен консенсус, е че различните фази на съня имат ключова роля за консолидиране на информацията. Чрез тях мозъкът я обработва и подготвя за дълго съхранение. Без качествен сън не може да се запомни наученото.
От значение ли е цветът на светлината от крушките
При недостиг на сън мозъкът не може да обработи ефективно цялата информация. Затова например, когато студент учи в късните часове и е недоспал, всъщност научава по-малко и изпитва трудности да запомни информацията трайно. Недостигът на сън ще пречи на мозъка да обработва информация и докато човек спи. Затова е важно да се поддържа добър режим на спане.
Възможно ли е обаче да се учи нова информация докато се спи? Според Ребека Краули, ръководител на проучването, ако докато спи човек слуша поредица от думи, които не знае и не е чувал преди, няма да има особено голям успех в научаването им.
По време на сън невроните активно преповтарят събраната информация и я пренасочват към зоните на мозъка за по-дълго съхранение. Напрактика фразата, че повторението е майка на знанието, се прилага съвсем реално от невроните.
Проучванията на Краули и колегите ѝ показват, че е възможно да се влияе на този процес. Например чрез слушането на повторяема информация по време на сън. Тогава може да се "подсили" процесът по запомнянето ѝ.
Ефектът от това обаче не може да замени стандартните процеси на обучение. Особено за ученето на чужд език, най-ефективни остават уроците и тестовете. Те са комбинация от натрупване на информация и трениране на мозъка да я извлича при необходимост. Така той запомня, че тя е важна и се използва често и я задържа за дълго.
Дейвид Джулиъс и Ардем Патапутян показаха колко малко сме знаели за телата ни и външния свят
От полза е и "потапяне" в "богата езикова среда", т.е. човек да слуша музика и филми на езика, който учи. Така ще свикне по-бързо с контекста и спецификите на езика в по-естествена и ежедневна среда. Това ускорява научаването на думи и затвърждава дългосрочното им запомняне.
Именно затова, ако се използва слушане на чужд език по време на сън, трябва да е информация, което вече е позната, а не изцяло нови уроци. Това помага и на епизодичната памет, ако например се слушат познати уроци. Има и много допълнителни фактори като избиране на подходяща сила на звука, която да не събуди човека, да не му пречи да спи, но и да е достатъчна, за да чува добре.
Записът също трябва да е с достатъчна продължителност, за да обхване различни фази на съня. Също така Краули предупреждава, че по този начин може да се увеличи запомнянето на конкретен материал, но и да се попречи на запомнянето на друга информация.
Могат ли рекламите да влияят на сънищата на хората
Проучванията са в начална фаза и показват възможност да се подобри научаването на нов език при споменатите условия. Резултатите обаче може да са различни според конкретния човек и не може да се очакват чудеса.
Специална бяла боя може да махне нуждата от климатик
Ето как погледът на робот се отразява върху човешкия мозък
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!