Е кип от британски еколози и морски биолози от университета "Джон Мурс" в Ливърпул и Природонаучния музей установи, че морските гъби са живи ДНК-банки на подводната среда, пише сп. "Байолоджикъл сайънсис".
Origin of mystery deep-sea mushroom revealed https://t.co/tBOG778UPD pic.twitter.com/tPTWHzO0TU
— BBC Science News (@BBCScienceNews) June 7, 2016
Изследователите са открили ДНК фрагменти от риби в тъканите на тези организми. Това означава, че изследването на морските гъби може да помогне на специалистите да научат повече за рибното съобщество, живеещо в близост до тях.
"Origin of mystery deep-sea mushroom revealed" #MarineBiology#SeaShroom#Science Rocks!https://t.co/QnWGCYN4fV pic.twitter.com/AMK52WO9r7
— C. Terry MacDonald (@HubArchives1) June 7, 2016
Морските гъби се срещат на океанското дъно. Те оцеляват като филтрират хранителни вещества и кислород от морската вода.
Британските учени са изследвали три вида гъби и са установили, че порестите тъкани на тези организми запазват ДНК на рибите, които обитават определен район. По този начин гъбите действат като жива ДНК-банка, която съхранява информация за местното биоразнообразие.
Origin of mystery deep-sea mushroom revealed - BBC News https://t.co/xmqQ5AO5jF pic.twitter.com/qydJcZL0h7
— Nausicaá (@PlaneteNAUSICAA) June 7, 2016
Благодарение на генетичната информация, събрана от гъбите, научният екип е създал карта на подводните екосистеми в северната част на Атлантически океан. Учените смятат, че събирането и анализирането на морски гъби може да направи скъпоструващите изследвания на океанското биоразнообразие много по-евтини.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!